BLACK FRIDAY: EXTRA SLEVA 20 % NA VŠECHNO a navíc, DOPRAVA a VRÁCENÍ až do 15.1. ZDARMA.PROZKOUMAT
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Přejít k obsahu:

adidas Superstar – vše nejlepší k 45. narozeninám!

Píše atothey, 30.06.15

V dnešní době je stále těžší používat slova jako „legendární“ či „ikonické“ u těch správných modelů sneakers. Jednoduše proto, že za posledních 30 let vznikly desítky siluet, které si tahle přídavná jména zaslouží.

Pokud by mě ale někdo nutil s pistolí u hlavy si vybrat jednu jedinou siluetu, které dám nálepku „nejlegendárnější ikonická teniska všech dob“, zakřičím Superstary!

A hned shrnu proč.

Miluju Air Maxy druhé poloviny 80. a začátku 90. let, nedám dopustit na model Gel Lyte III od japonských Asics a tisícovkové řady New Balance pucuju častěji, než umyvadlo v koupelně (a já mám rád čistá umyvadla).

Všechny výše uvedené sneakers mám ve sbírce v desítkách modelů, přesto pro mě mají Superstary něco, co ostatní nemají.

Syrový příběh 80. let, true school feeling a úžasný pocit papučí pokaždé, když si je obuju.Nutná historická průprava

adidas Superstar – vše nejlepší k 45. narozeninám!

Vážně si těch pár dat nemůžu odpustit, k článkům o historii tenisek vlastně patří, že?

Vše tedy začalo na palubovce, jak už to u basketbalových bot bývá, někdy před rokem 1969. Tou dobou byl jistý standard, že boty pro hru byly vysoké, kotníkové. Nejinak to bylo u modelu Pro Model, který se stal předlohou pro naši legendu.

Inspirace byla jasná, revoluční slovo však měla výška. Poprvé se na palubovce objevily sportovní boty pod kotníky a to vyvolalo nejprve rozruch, chvíli na to pak obrovský zájem v těch „nízkých botách“ hrát.

Koncem roku 1969, nejvíc pak v průběhu roku 1970, se tak model adidas Superstar dral na nohy profesionálních hráčů v NBA, až zabral botníky téměř tří čtvrtin hráčů soutěže. Vedle rekordmana NBA s 38387 nastří­lenými body – Kareema Abdula-Jabbara si Superstary zamilovaly i hvězdy jako George Irvine, Rick Berry, George Gervin či Bob Verga.

adidas Superstar – vše nejlepší k 45. narozeninám! George Gervin, Bob Verga, Kareem Abdul-Jabbar

Hráči tyhle boty milovali. Byly na svou dobu lehké, dobře držely stabilitu a díky shell-toe zmizel syndrom rozšlápnutých pal­ců.

Nic však netrvá věčně a nové technologie, materiály a postupy umožnily vzniknout lepším, lehčím a stabilnějším botám na basketbal a tak první nízké boty ve hře zmizely postupně z hřišť.

Když sport nahradí rap

adidas Superstar – vše nejlepší k 45. narozeninám! adidas Superstar – vše nejlepší k 45. narozeninám! RunDMC a jejich adidas Superstar bez tkaniček a s vytaženým jazykem

Trvalo to dalších skoro 15 let, než se z téhle sportovní boty začala rodit fashion ikona. A opět v tom měli prsty páni světa rapu.

Všímáte si, jak zásadní spojení „sneakers“ a „hip hop“ vlastně je?

Zpátky k Superstárům. Ulice milovala Run DMC, Run DMC milovali Superstary a tak zcela logicky vzplála ulice právě pro tenhle model sneakers. To byly roky 1982–85.

Run DMC – otcové rapu z New Yorkského Queensu nosili Superstary výhradně bez tkaniček a vždy s povytaženým jazykem. Byl to styl, který ovlivňoval nespočty mladých lidí té doby a pomohl německé značce prodávat tenisky po tisících.

Stal se ale taky trnem v oku řadě lidem. Jedním z nich byl „Dr. Deas“, pro kterého byli kluci z ulice v těchto sneakers symbolem společenského poklesu a rozhodl se na to upozornit trackem „Felon Sneakers“.

A právě tenhle song vyprovokoval Run DMC k odpovědi ve formě dnes už klasického songu „My adidas“.

Krásná na tom je právě ta spontánnost, ta syrovost, ten fakt, že Joseph „Run“ Simmons, Darryl „D.M.C.“ McDaniels a Jason „Jam Master Jay“ Mizell udělali tuhle hymnu bez peněz od adidasu, bez tlaku marketingového oddělení „udělejte pro nás něco“. Udělali to proto, že ty boty milovali.

A pokud historické prameny nelžou, přišel profit až mnoho let po vydání tohoto singlu.

Až koncem 80. let uzavřeli se značkou adidas smlouvu, která jim vynesla kulatý 1 000 000 amerických dolarů.

Teprve pak přišla ta pravá mánie se třemi proužky.

Z pódií na skate

adidas Superstar – vše nejlepší k 45. narozeninám!

Jednoduchá bota se špičkou ve tvaru mušle však neučarovala pouze hráčům NBA a hiphopové scéně, ale o řadu let později si svou oblibu získala i mezi skate nadšenci.

Přestože své nohy spojili se Superstary i lidé jako Kareem Campbell, Chris Hall a Quim Cardona, největším symbolem skatu a modelu Superstar navždy bude muž jménem Mark Gonzales, kterého celý skatový svět zná pod přezdívkami Gonz, případně The Gonz.

Mark Gonzales se narodil v jižní Kalifornii v polovině roku 1968 a od konce 90. let spolupracuje se značkou adidas. V roce 1987 zavítal i do tehdy komunistického Česko-Slovenska, aby se zúčastnil Summercampu v Prachaticích.

Dnes má na triku desítky kolaborací, jejíž společným jmenovatelem je čistá jednoduchost.

adidas Superstar – vše nejlepší k 45. narozeninám! adidas Superstar – vše nejlepší k 45. narozeninám!

Rok 2015 bude je rokem Superstar

adidas Superstar – vše nejlepší k 45. narozeninám!

Po neuvěřitelných 45 letech od svého debutu a poslední dekády, kdy kolem „shelltoe“ (ano, jedna z přezdívek modelu) byl celkem klid, se začínají opět čeřit vody.

Úkolu dostat Superstary zase do ulic se zhostil samotný Pharrell Williams, který vytvořil kolekci Supercolor. 50 různých odstínu barev, nikoliv šedi, pustil mezi lidi z kraje letošního roku a podle počtu fotek na sociálních sítích se slušným úspěchem.

Na Queensu jsme měli bohužel pouze 2 odstíny a ty jsou vyprodané.

Superstary jsou krásná, jednoduchá bota, která vypadá výborně v čistě bílé barvě, stejně jako v sytě žluté. Jsou to legendy s velkým L, mají za sebou příběh, který tvořila bota sama, ne reklamní kampaně.

Každý by jí měl ve své sbírce mít, klidně v krabici vzadu ve skříni, ale lépe na nohou. A doufejme, že nejen letos.


V čem byly adidas Superstar první?


Encyklopedie modelů adidas Superstar

adidas Superstar – vše nejlepší k 45. narozeninám!

adidas Superstar OG

Původní model adidas Superstar z roku 1969, kde oproti pozdějším verzím chybí vyztužení paty s logem. adidas Superstar – vše nejlepší k 45. narozeninám!


adidas Superstar – vše nejlepší k 45. narozeninám!

adidas Ultrastar – model, který adidas vyrobil v roce 1988 pro kolekci kapely Run DMC. Bota měla elastické popruhy, které umožňovaly bezpečnější nošení bez tkaniček.


adidas Superstar – vše nejlepší k 45. narozeninám!

adidas Superstar II – model začátku 90. let minulého století, oproti modelu Superstar (někdy Superstar I) je lépe „polstrovaný“, má měkký plný jazyk a celkově se jedná o mnohem pohodlnější botu než předchozí model.


adidas Superstar – vše nejlepší k 45. narozeninám!

adidas Superstar 80s – relativní novinka posledních let, model se vrací k původní siluetě Superstar I, má tenký jazyk a ubylo „polstrování“. Celkově bota působí tenčím dojmem.

adidas Superstar – vše nejlepší k 45. narozeninám!

adidas Superstar „Made in France“ – prémiová verze modelu Superstar I, který se vyrábí ve východní Francii ručně a z těch nejlepších materiálů.Přečti si ještě něco!

Ups! Vypadá to, že tvůj prohlížeč je velmi starý. Doporučujeme ho upgradovat. Naše stránky v něm nemusí fungovat správně ;(