☃️ Zažij vánoční pohodu v teple zimního streetwearu a navíc, DOPRAVA a VRÁCENÍ až do 15.1. ZDARMA. ZAŽÍT
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Přejít k obsahu:

Bruce Kilgore: od designu praček až k Nike Air Force 1

Píše Barča, 23.01.19

Měla jsem za úkol napsat ti příběh z historie tenisek a streetwearu. První mě napadl ten o Virgilu Ablohovi, protože můj Instagramový feed je plný zkřížených šipeček, nápisů Off-White a kolaba s Nike. Dějepis ve škole se ale taky neučí z Instagramu. Proto jsem si sedla ke knížkám, a když jsem se začetla, dostala jsem se až do roku 1982.

Právě tehdy vyšel můj nejoblíbenější model tenisek, který považuju za naprostý základ streetwearového botníku. Vsadím se, že aspoň jeden pár budou mít i tvoje vnoučata, protože tyhle tenisky jsou prostě nesmrtelný. Následující řádky budou patřit Nike Air Force 1 a týpkovi jménem Bruce Kilgore

Young Bruce
Bruce Kilgore pochází z amerického Portlandu. Aby se stal profíkem v kovolitectví (pozn.: nestyď se a googli), vystudoval průmyslový design. Ještě předtím, než začal pracovat v Nike, navrhoval pračky, myčky a sušičky Whirlpool. Like whaaaat?! Designuješ čudlíky na pračkách, a pak se z tebe najednou stane otec legendární teniskový siluety? Vsadím se, že tvoje další insta-póza bude před pračkou.

Bruce Kilgore: od designu praček až k Nike Air Force 1

Za vším hledej tenisky
Bruce miluje, když může vidět, jak si lidi zkoušejí jeho produkt. Jednou mu takhle volala headhunterka a nabízela mu práci v Blue Ribbon Sports (pozn.: Nike je Nike až od roku 1971). A on si řekl - WOW, konečně můžu testovat něco přímo na sobě! Model, který ho přiměl job vzít, byl Nike Air Tailwind. Ale když si v nich šel poprvé zaběhat, nebyla to taková bomba, jako když je jenom držel v ruce a koukal na ně. Co s tím?

80´s 80´s 80´s
Na začátku osmdesátých let v Nike vymysleli technologii Nike Air, kterou chtěli použít pro tenisky na basket. Tenkrát se na tom podílel speciální výbor složený ze všech možných odborníků - od ortopedů až po inženýry zkoumající vzdušný prostor. Všichni měli skvělé nápady, ale nedokázali z nich vytvořit nic reálného, funkčního a správně vyhypovaného. A tak přišel Bruce Kilgore, nechal se inspirovat... a v roce 1982 se narodily Nike Air Force 1.

Bruce Kilgore: od designu praček až k Nike Air Force 1

Jak to bylo dál?
Až po pěti letech, kdy měly tyhle tenisky další release, si Kilgore uvědomil, jak oblíbené boty to vlastně jsou. Navštívil továrnu v Taiwanu, kde se vyráběly, pokecal s lidma, co je dělali, a zjistil, že jsou z tohohle modelu úplně unešení. V roce 1987 se začaly dělat AF1 se zelenými detaily a bílým swooshem a taky odstín “all brown cookies and cream” s bílým swooshem. Tyhle colorways okamžitě pobláznily celou Ameriku. Z Nike Air Force 1 se postupně stala spíš módní záležitostí než jen tenisky na basket. A v dnešní době už jsou naprostým standardem streetwearové kultury po celé zeměkouli. Rapper Nelly o nich dokonce napsal i song. Takže teď chápeš, proč jsme jim věnovali třeba úplně celý lookbook a proč je pořád postujeme na Instagram?

Bruce Kilgore: od designu praček až k Nike Air Force 1

1 + 1 zajímavost na konec
Nike AF 1 sice byly první basketbalové tenisky Bruce Kilgora, on sám ale tenhle model skoro vůbec nenosí. A když už, tak jen pár od Marka Smitha, vrchního Nike inovátora, který ho vytvořil speciálně pro Bruce. V jednom rozhovoru Bruce dokonce řekl, že už nevlastní ani ten původní pár z roku 1982. Někomu ho totiž půjčil a už se mu nevrátil. Šťastné shledání tvůrce a jeho prvních AF1 ve velikosti US 8 tak nikdy neproběhlo. Kdybys teda náááhodou věděl, kdo je má, zkus se Brucovi ozvat, pořád je chce zpátky.

PS:
 Bílé Air Force 1 byly jedny z prvních tenisek Nike, co jsme v v Queensu měli. A dodnes jsou u nás jedny z nejprodávanějších. Už je ti jasný, proč?


Přečti si ještě něco!

Ups! Vypadá to, že tvůj prohlížeč je velmi starý. Doporučujeme ho upgradovat. Naše stránky v něm nemusí fungovat správně ;(