☃️ Zažij vánoční pohodu v teple zimního streetwearu a navíc, DOPRAVA a VRÁCENÍ až do 15.1. ZDARMA. ZAŽÍT
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Přejít k obsahu:

Dr. Martens ti naordinuje lekci stylu a pohodlíčka

Píše Klára, 28.02.18

Samozřejmě, že #queensteam nejvic miluje tenisky, čestný místo v našem srdci ale mají i Martensky. Hrozně nás baví sledovat, jak jejich tradičně-netradiční silueta pomalu infiltruje streetwear. A taky naše botníky – v pražským kanclu jsme naskladnění prvních párů oslavili sborovým nadšením a kdo z nás už svůj vysněnej kousek nemá, tak o něm minimálně uvažuje (případně přemýšlí nad pořízením dalšího).

Co je na Martenskách tak speciálního, že se dostaly i na módní mola a letos o nich uslyšíme ze všech stran? Před padesáti lety je vymyslel německý doktor Klaus Maertens, který vytunil tehdejší vojenské boty vyřazenou gumou ze zásob Luftwaffe. Vznikl tak legendární Air Wair vzduchový polštář, který dokonale tlumí nárazy, chrání klouby a páteř a šetří Achillovky. Podešev Martensek je navíc z elastického materiálu, který odpuzuje mastnotu, kyseliny, benzín i alkalické látky.

Inovativní technologie se potom chopily šikovné britské ručičky z rodinné firmy Griggs a vyrobili Martensky, jak je známe dnes. Kromě toho, že jsou neskutečně funkční a vydrží věky, taky vypadají skvěle. Původně zdravotní boty Dr. Martens se tak staly legendou. Na nohách je měly německé hospodyňky i britští pošťáci, dalajláma a papež, prakticky všichni příslušníci subkultur spojených s hudbou a teď i hypebeasti a trendsetteři.

Ikonický model Dr. Martens s označením 1460 spatřil světlo světa v roce 1960. Byly to osmidírkové vínové boty s typickým žlutým prošíváním na podešvi a poutkem u kotníku se sloganem „With Bouncing Soles“. Pak přišly další varianty s výškou až dvacet dírek. Některé měly i okovanou špičku, což ocenili hlavně angličtí pouliční sígři aka skinheads. S postupem času se sortiment rozšiřoval a v nabídce přibyly i nízké Martensky „polobotkového“ typu, chelsea boots, sandály, nebo pantofle. Nově se taky pustili do athleisure kolekce, kde najdeš i tenisky, samozřejmě v nekompromisním stylu Dr. Martense.

Každý rok má značka v nabídce kolem 250 modelů. Signature barvy jsou hlavně vínová a černá, ale nebojí se ani úletů. Obouvat tak můžeš i lesklé zlaté, křiklavě růžové nebo třeba Martensky s kytičkami. Většina bot je kožená, ty nejoblíbenější modely pak mají i vegan verzi. Dr. Martens se pouští i do kolaborací, naposledy třeba s legendární japonskou streetwear značkou BAPE.

Chceš se inspirovat, jak zkombinovat Martensky a streetwear? Mrkni na náš mini-lookbook. A svoje nový Docs kupuj tady.

Dr. Martens ti naordinuje lekci stylu a pohodlíčka
Dr. Martens ti naordinuje lekci stylu a pohodlíčka
Dr. Martens ti naordinuje lekci stylu a pohodlíčka
Dr. Martens ti naordinuje lekci stylu a pohodlíčka
Dr. Martens ti naordinuje lekci stylu a pohodlíčka

Přečti si ještě něco!

Ups! Vypadá to, že tvůj prohlížeč je velmi starý. Doporučujeme ho upgradovat. Naše stránky v něm nemusí fungovat správně ;(