💚 Letní výprodej – až 70 % OFF.🔥
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Navigace:

Experiment s názvem Nike ISPA – futuristický koncept navrhování tenisek a oblečení

Píše Klára, 21. 6. 2019

Pokud jsi fanoušek Nike, možná sis u nás na webu v poslední době všimnul tajemného označení "ISPA" u některých tenisek, třeba Nike React ISPA nebo Nike Air 270 ISPA. Nás to teda rozhodně zaujalo, a tak jsme pátrali, co tahle nelogicky vyhlížející zkratka vlastně znamená.

Zjistili jsme, že to není jen marketingové označení nové linie, nějaká speciální kolekce nebo technologie. Je to spíš takový vědecký experiment: ISPA totiž označuje myšlenkový koncept, kterým se Nike designeři nově rozhodli řídit při vymýšlení a navrhování některých produktů – nejenom tenisek, ale i oblečení. Drží se při tom čtyř zásad – „Improvise“, „Scavenge“, „Protect“ a „Adapt“, odtud ten kryptický název ISPA.

Experiment s názvem Nike ISPA – futuristický koncept navrhování tenisek a oblečení

Definování základních pilířů metody ISPA předcházely masivní výzkumy. Díky kombinaci obrovského množství dat o sportovcích s informacemi o životě ve městech (stav vody, znečištění vzduchu, veřejná doprava a nekonečné dojíždění do práce, počasí a jeho nepředvídatelné změny, nebo urbanismus a rozšiřování měst) získali v Nike přehled o nástrahách, se kterými se moderní člověk potýká. A co je hlavní - dokázali pro něj vymyslet produkt, který mu ten boj alespoň trochu usnadní – i když to jsou „jen“ boty, nebo oblečení.

Prostředí, ve kterém se každý den pohybujeme, se pořád mění. A společně s tím se vyvíjí i naše myšlení a taky způsob, jak vnímáme svět kolem sebe a co od něj chceme. Každodenní rutinou se v dnešním uspěchaném světě stala spleť nahodilých aktivit, se kterými musí člověk neustále zápasit a od pondělí do pátku jednu po druhé odškrtávat z nikdy nekončícího seznamu. Maximální výkon je novou modlou doby a funkčnost a všestrannost ta nejlepší cesta k ní.

Experiment s názvem Nike ISPA – futuristický koncept navrhování tenisek a oblečení

Jasně, nedělám si iluze, že Nike změní svět. Ale díky svojí expertíze nám může nabídnout kvalitní prostředek, jak si udělat život trochu pohodlnější. Produkty s nálepkou ISPA bezpečně poslouží městskému člověku, který je každý den od sedmi ráno do deseti do večera na nohou. Jsou technologicky promakané a vyrobené z udržitelných materiálů vhodných do extrémních podmínek. No a co je důležité (rozhodně pro mě) - vypadají fakt dobře. Naštěstí to není ten případ, kdy funkce dostane přednost před formou.

Zaujaly tě futuristické kousky Nike ISPA? Všechny, co v Queensu máme, můžeš omrknout tady. A další budou časem určitě přibývat.


Přečti si ještě něco!

Ups! Váš prohlížeč už něco pamatuje a doporučujeme ho upgradovat. Naše stránky v něm nemusí fungovat správně ;(