☃️ Zažij vánoční pohodu v teple zimního streetwearu a navíc, DOPRAVA a VRÁCENÍ až do 15.1. ZDARMA. ZAŽÍT
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Přejít k obsahu:

Jak se starat o semišové boty a udržet je čisté?

Píše Šimon, 04.02.22

V prvním dílu série Cleens, ve které se budeme věnovat péči o jednotlivý materiály, si posvítíme na semiš – materiál, kterej je noční můrou všech puntičkářů. Semiš je totiž trochu jako štěně. Na pohled je rozkošnej a můžeme na něm oči nechat, ale zároveň v hloubi duše tušíme, že je mu jeho roztomilost potřeba oplácet neúnavnou péčí. A ta je v obou případech někdy tuze únavná. Semiš tě sice nepoctí loužičkou v obýváku a neudělá si z tvojí knihovny svůj soukromej trhací kalendář, ale jeho venčení si taky žádá slušnou porci zodpovědnosti. Na rozdíl od pejskařů si však chovatelé semišových tenisek při vzájemných setkáních vyměňují svoje pečovatelský zkušenosti jen zřídkakdy, a proto jsme se rozhodli sepsat pár doporučení, jak se o semiš správně postarat, aby prožil krásnej dlouhej život. 

Impregnace je matka moudrosti
Jestli je v případě semiše něco moudřejšího než moudrost sama, je to právě impregnace. Průšvihům je totiž vždycky lepší předcházet než je pak žehlit. Teda obrazně řečeno, v případě semiše je jakýkoliv žehlení naprosto zapovězený, stejně jako sušení na topení, či nedejbůh fénem. Impregnovat můžeš tenisky buď sprejem, nebo krémem (voskem). Krém sice semiš dosyta vyživí a poskytne mu spolehlivou ochranu, jenže jej zároveň připraví o to nejcennější – elegantní vzhled. Semišová vlákna totiž zplihnou a svršek ztratí svůj původní glanc. Je to jako chránit krásný nablýskaný fáro před vandalismem tak, že si ho potáhneš ohyzdnou fólií. Mnohem větší smysl mi v případě tenisek dává impregnace ve spreji. Svršek si díky ní zachová svou původní podobu, ale zároveň získá spolehlivou ochranu před vnější vlhkostí, aniž by přišel o svou prodyšnost. U nás najdeš spreje SNEAKY Proof a Crep Protect (společně s celým arzenálem, o kterým si povíme níže). Oba dva spreje vytvoří na povrchu svršku ochrannou vrstvu, která je za normálních okolností neviditelná, ale jakmile začne pršet nebo se ti na tenisky vykydne kyblík s tatarkou, hned ji zmerčíš. Díky týhle vrstvě můžeš obout semišový tenisky třeba i do divočiny, kam by si bez ní troufl snad jenom níže vyfocenej semišovej model Puma Suede, na kterým zanechala otisk svobodomyslná skateboardová značka Santa Cruz. Ale i tomu ta magická vrstva prospěje!

Jak se starat o semišové boty a udržet je čisté?

Pračka předchází pád
Ve westernech se obvykle hlavní hrdina (nejčastěji Clint Eastwood) zahledí do tváře záporákovi a se sebevědomým výrazem ve tváří neústupně prohlásí, že pro ně dva není v tom městě dost místa. Tak přesně takhle „harmonickej“ je vztah semiše a pračky. To už je fakt lepší dát tenisky sežvejkat tomu štěněti, výsledek bude podobnej a totální destrukce tvýho botníku potěší aspoň někomu udělá radost. Mnohem víc semišovým teniskám prospěje, když si k nim sedneš a budeš se jim chvíli věnovat. Můžeš je čistit buď nasucho (pomocí gumy, se kterou skvrny vygumuješ), nebo pomocí tekutých čističů. Guma sice funguje, ale většinou jen na skvrny, se kterýma si poradí i hadřík a troška jemnýho tření. Na vážnější trable je třeba čisticí prostředek spolu s jemným kartáčkem. Kartáček určenej speciálně pro semiš vyrábí třeba značka Jason Markk, která ho navíc nabízí spolu s šetrnou houbičkou. Volbou stejnýho výrobce rozhodně nešlápneš vedle ani ve chvíli, kdy se pustíš do výběru čisticí směsi. Tam však má konkurenci v podobě již zmíněný sady Crep Protect, která pamatuje na všechno, a nadupaný taštičky od Ucon Acrobatics a Shoe Shame. Chybu neuděláš ani v jednom případě, záleží zkrátka jenom na tom, jestli se čištění semiše oddáváš nejčastěji v pohodlí domova, anebo řešíš šmouhy rovnou na cestách. 

Jak se starat o semišové boty a udržet je čisté?

Sucho je často zákeřnější než mokro
Přestože vlhko semiši nikterak neprospívá, občas mu v záchvatu paniky víc ublížíme touhou mu tu zmoklou kštici co nejrychleji usušit. Jak jsem naznačil v první kapitole, semiš si totiž vůbec nerozumí s přímými zdroji tepla. Ze slunka, topení, fénu, mikrovlnky (!) nebo trouby (!!) se mu proto zvedá kufr, zatímco jeho vlasy leží dál. Když už nám proto svršek semišových tenisek zmokne, ať už omylem, nebo při omlazovací čisticí kúře, je nejlepší nechat jej uschnout při pokojový teplotě. Neblahej vliv vlhkosti pak zmírníš kopytem, díky kterýmu se svršek nesmrskne, a novinama. Nemusíš schnoucím teniskám hned předčítat zprávy o aktuální politický situaci nebo výsledky sportovních utkání, bohatě postačí, když noviny společně s kopytem nacpeš dovnitř, aby posloužily jako návnada pro vlhkost. Po důkladným čištění, případně neméně důkladným slejváku, je vhodný nechat tenisky schnout alespoň 6 hodin

I tenisky potřebujou dovolenou
Nejen těm semišovým, ale vůbec žádným teniskám nesvědčí, když je naháníš do práce každej den. Občas si totiž potřebujou vydechnout, aby toho zvládly ještě víc, než vydechnou naposledy. Sice můžeš semiš ochránit před vnější vlhkostí, pomocí návleků Urban Classics (nahrazujících naše beznadějně vyprodaný, který vidíš na fotce níže) dokonce naprosto bezezbytku, s tou vnitřní se ale musí vypořádat sám. Proto je lepší mít víc párů tenisek a průběžně je střídat. Přetékající botník se sice na první pohled může jevit jako rozmařilost sama, za předpokladu pravidelnýho nošení všech párů je tomu ale právě naopak. Když se totiž občas nad některým párem smiluješ, ušetříš ho a raději obuješ jinej, ušetříš tím ve výsledku i svoji peněženku. 

Jak se starat o semišové boty a udržet je čisté?

Na internetu najdeš nespočet dalších tipů na všemocný přípravky a spoustu minimálně dvanáctikrokových postupů, jak se o semiš správně postarat. My v Queensu ale věříme, že tenisky by měly sloužit nám, ne my jim, a proto si vystačíme s tímhle středně náročným postupem. Hlavní je, že jeho výsledkem jsou čistý tenisky, kterým notně prodloužíš životnost. A na jakej materiál si v sérii Cleens posvítíme příště? Nech se překvapit!

Foto: Puma, Ucon, Queens


Přečti si ještě něco!

Ups! Vypadá to, že tvůj prohlížeč je velmi starý. Doporučujeme ho upgradovat. Naše stránky v něm nemusí fungovat správně ;(