☃️ Zažij vánoční pohodu v teple zimního streetwearu a navíc, DOPRAVA a VRÁCENÍ až do 15.1. ZDARMA. ZAŽÍT
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Přejít k obsahu:

Kolabo Daily Paper a Alpha Industries. Pohádka o jedné bláznivé cestě do vesmíru

Píše Klára, 11.10.17

Milovníkům streetwearu tahle dvě jména rozhodně představovat nemusíme. Alpha Industries je americká stálice a sláva Daily Paper už taky dávno překročila hranice Beneluxu. Teď se spojily, aby vdechly nový život Alpha Industries bundě s označením MA-1. To je legendární bomber jacket, která před šedesáti lety jako první opustila kokpit letadla americké armády a přistála mezi civilisty. A od té doby se skoro vůbec nezměnila. Alpha dbá na to, aby se současná verze v maximální možné míře podobá té původní vojenské.

Výsledek spolupráce Alpha Industries a Daily Paper odráží DNA obou značek. Bomber má propracované detaily a typické Alpha patche. Daily Paper pak jako vždy čerpá ze svých afrických kořenů. Bunda je inspirovaná zambijským vesmírným programem z let 1962 až 1964. Stojí za ním místní vizionář – Edward Makuka Nkoloso, učitel fyziky na základní škole, který měl jeden velký sen. Bylo to v době, kdy se Amerika a Rusko předháněly v tom, kdo jako první pošle člověka do vesmíru. Nkoloso chtěl světové velmoci porazit a závod v dobývání vzdálených planet vyhrát. Překvapivě mu to nevyšlo, i když to měl dokonale promyšlené.

Kolabo Daily Paper a Alpha Industries. Pohádka o jedné bláznivé cestě do vesmíru Dobový výstřižek z novin. Photo credit: cnn.com

Sestrojil raketu, která měla na Měsíc vynést posádku několika afrických astronautů (mezi nimi byla třeba sedmnáctiletá slečna a její dvě kočky). Nezanedbal ani fyzickou přípravu. Dobrovolníci například pilovali chůzi po rukou. Byl to přece jediný způsob, jak se dá po Měsíci pohybovat. Nemohla je rozhodit ani nulová gravitace. Trénovali tak, že se houpali na laně, a když dosáhli nejvyššího bodu, Nkoloso ho přeseknul. Několik sekund pak padali volným pádem, což je prakticky to samé. Stroj i posádku měl připravenou. Projekt ale ztroskotal na tom, že mu UNESCO nedalo 700 milionů dolarů, které na to potřeboval.

Asi si ťukáš na čelo stejně jako jako americký reportér, který přijel vesmírného učitele vyzpovídat. Jasně, že byl naivní. Že to byl bláznivý idealista. Ale měl svůj sen a šel si za ním. A to se cení. Jeho zvláštní experiment nenechal o padesát let později chladnou ani španělskou fotografku Cristinu de Middel. O Nkolosovi a jeho přípravách na cestu na Mars vytvořila fiktivní dokument a knihu s názvem Afronauti. Svou práci vystavovala třeba v New Yorku nebo Londýně a měla s ní obrovský úspěch.

Výsledkem kolaba Alpha Industries a Daily Paper tak není jen další bunda v řadě, ale unikátní kousek s příběhem. A ten teď může zdobit i tvůj šatník. Modrou variantu kupuj tady, na červenou se těš na začátku příštího roku.

Kolabo Daily Paper a Alpha Industries. Pohádka o jedné bláznivé cestě do vesmíru
Kolabo Daily Paper a Alpha Industries. Pohádka o jedné bláznivé cestě do vesmíru
Kolabo Daily Paper a Alpha Industries. Pohádka o jedné bláznivé cestě do vesmíru

Přečti si ještě něco!

Ups! Vypadá to, že tvůj prohlížeč je velmi starý. Doporučujeme ho upgradovat. Naše stránky v něm nemusí fungovat správně ;(