BLACK FRIDAY: EXTRA SLEVA 20 % NA VŠECHNO a navíc, DOPRAVA a VRÁCENÍ až do 15.1. ZDARMA.PROZKOUMAT
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Přejít k obsahu:

Kompletní historie Air Max Day

Píše Radim, 26.03.19

26. března 1987 se začal psát příběh, který díky Bohu stále neskončil. Poprvé vyšly tenisky Nike Air Max 1, s tehdy a i dnes stále nepřekonanou a revoluční technologií Nike Air Max. Poprvé byla odhalena bublina uvnitř tenisek Nike, kterou vymyslel a navrhl designér značky Nike Tinker Hatfield. Tehdy ještě asi nevěděl, jak moc přelomovou věc vytvořil a že ho v roce 2019 budeme uctívat jako žijící legendu teniskového světa.

V roce 2014 se značka Nike rozhodla každoročně vzdávat hold siluetě Nike Air Max v jakékoliv podobě a tak začala pravidelně vytvářet mnoho aktivit, které vždy vyvrcholily 26. března. A jelikož se letos příběh Air Max Day naplnil, připravili jsme pro tebe stručnou historii toho, co se za posledních 5 let v tento den stalo a jak jsme na tom participovali my.

2014 - Nike Air Max 1 3.26

Jak začít oslavovat vznik tenisek Nike Air Max 1, než re-edicí těch úplně prvních. Nike Air Max 1 v ikonické colorway "Sport Red" vyšly už v mnoha re-releasech, ale tento byl samozřejmě unikátní. Midsole dostala výraznou "frozen yellow" colorway odkazující na žloutnutí podrážek u starých tenisek a navíc kombinovala tehdy (a dnes také) oblíbenou reflexní žlutou barvu. Druhým twistem pak byly číslice 3.26. na jazyku jasně definující datum, ke kterému tento release patří.

Ve velmi limitovaném množství dvanácti párů jsme je měli dostupné na prodejně v Praze, kde se vyprodaly během prvních minut od otevření obchodu.

Kompletní historie Air Max Day

2015 - The one before the 1 | Nike Air Max Zero

O rok později přišla značka Nike se zajímavým příběhem skic, které nakreslil tvůrce Nike Air Max 1 Tinker Hatfield ještě před jejich prvním vydáním. Na skicách byly tenisky, které později dostaly název Nike Air Max Zero - jako předchůdce jedniček. Jejich první release vyšel právě k oslavě druhého Nike Air Max Day a kromě mnoha celosvětových aktivit v podobě různých události jsme je releasovali v rámci eventu v pražské prodejně, který byl zároveň výstavou raritních tenisek Nike Air Max 1 ze soukromých sbírek členů Queens týmu.

Kompletní historie Air Max Day
Kompletní historie Air Max Day

2016 - HTM Pack

V roce 2016 vyšla speciálně k Air Max Day hned trojice releasů. Svojí futuristickou představu o budoucnosti Airmaxů ztvárnili opět Tinker Hatfield, dále Nike CEO Mark Parker a legendární japonský designér stojící za značkou Fragment design, Hiroshi Fujiwara. Výsledkem byly zcela nové siluety Nike Air Max 90 Ultra SuperFly, Nike Air Max MP Ultra a Nike Air Max LD-Zero.

Kompletní historie Air Max Day
Kompletní historie Air Max Day
Kompletní historie Air Max Day

Release těchto sneakers jsme pojali formou brunche na oslavu tenisek s bublinou a opět jsme připravili knowledge výstavu deadstock tenisek.

2017 - Masters & Atmos

Rok 2017 se nesl především na dvou dějových linkách - Nike připravilo zajímavý dokument Masters of Air, ve kterém náš kousek Evropy reprezentoval DJ Wich. V rámci tohoto příběhu vznikly Nike Air Max 1 Masters, které měly ještě opozitní barevnou friends & family verzi. Kromě černé colorway Masters releasovaly také Nike Air Max 1 v kolaboraci s Atmos, které se vrátily do hry po 11ti letech.

Kompletní historie Air Max Day
Kompletní historie Air Max Day

Ten rok jsme oba páry pustili do prodeje formou tehdy moderního rafflu, kterého se zúčastnilo přes 200 lidí.

Kompletní historie Air Max Day
Kompletní historie Air Max Day

2018 - Nike Air Max 1/97 x Sean Wotherspoon

Už rok předtím dostali fanoušci možnost hlasovat o nejlepší návrh vybraných sneakers designérů. Měli tak možnost rozhodnout, které tenisky půjdou v rámci nadcházejícího Air Max Day do prodeje. Vítězem se stal návrh kalifornského rodáka Sean Wotherspoona, spolumajitele obchodů Round Two. Ten namíchal různé materiály a barvy na unikátní hybrid tenisek Nike Air Max 1 a Nike Air Max 97 a vytvořil tak jedny z nejunikátnějších sneakers všech dob.

Kompletní historie Air Max Day

Od instore rafflu jsme se v Queensu přesunuli na Instagram, kde se několik tisíc zájemců zúčastnilo online rafflu.

2019 - Give Fresh Air

Značka Nike pár týdnů před datem 26. 3. potvrdila, že už nebude dál držet koncept Air Max Day při životě. I přesto vzniká několik lokálních aktivit po celém světě, např. kampaň Give Fresh Air, ve rámci které se Nike spojilo s obchody ve Spojených státech, do kterých mohou fanoušci přinést své vlastní obnošené Air Maxy a jednotliví prodejci je pak předají tamním charitativním organizacím.

My si Air Max Day připomínáme hned několika aktivitami. Tou první je tenhle článek, který jsi úspěšně dočetl až do konce. V sobotu vyjde na našem profilu na Spotify, nebo Soundcloud velmi výživný podcast s velkou lokální osobností značky Nike. Online budeme mít restock tenisek Nike Air Max 90 Mars Landing a v kamenných prodejnách se můžeš těšit na raffle o zmiňované Nike Air Max 1/97 x Sean Wotherspoon. Raffle ve všech třech prodejnách v Praze, Brně a Ostravě bude dnes, 26. března 2019. Začíná v 17.00 hod. a vítěz si odnese svůj pár úplně zadarmo.

A tím se nám kruh jménem Air Max Day definitivně uzavře. Have a Nike day!

Kompletní historie Air Max Day

Přečti si ještě něco!

Ups! Vypadá to, že tvůj prohlížeč je velmi starý. Doporučujeme ho upgradovat. Naše stránky v něm nemusí fungovat správně ;(