☃️ Zažij vánoční pohodu v teple zimního streetwearu a navíc, DOPRAVA a VRÁCENÍ až do 15.1. ZDARMA. ZAŽÍT
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Přejít k obsahu:

Král kolaborací a designérský mohykán - Hiroshi Fujiwara

Píše Radim, 25.07.16

Designér, zpěvák, kytarista, DJ a zároveň jedna z nejdůležitějších sneakers a fashion postav posledních 20 let. To je ve zkratce japonec Hiroshi Fujiwara. A jelikož Hiroshi není známý pouze jen jako šéf týmu Fragment Design a jako jeden z autorů Nike HTM line, vůbec nebude na škodu si tohoto fanouška filmů Star Wars, Mlčení jehnátek, nebo Mad Max představit.

Král kolaborací a designérský mohykán - Hiroshi Fujiwara

Jméno Hiroshi Fujiwara je v Japonsku známé už od konce 80. let. Hiroshiho totiž při jeho první návštěvě New Yorku pohltil hip-hop a díky tomu se stal již téměř před třiceti lety prvním DJem v Japonsku, který z vinylů pouštěl právě tento hudební styl.

Už ve stejné době se ale věnoval navrhování oblečení. Inspirací mu byl mix japonské tradiční kultury a spiritu Londýna a New Yorku, tedy měst, ve kterých trávil nejvíce času. Výsledkem bylo založení brandu Goodenough, který se stal ve své podstatě pionýrem streetwearu v Japonsku. Když v roce 1993 jiný legendární japonský designér, Nigo, založil značku A Bathing Ape, přiznal, že hybným motorem jeho aktivit byla právě inspirace Hiroshim Fujiwarou.

Svůj život ale Hiroshi Fujiwara spojil především s dvěma jinými značkami – Fragment Design a Nike. Fragment Design je seskupení kreativců, kterým velí právě Hiroshi. A právě pod tímto labelem vycházejí všechny kolaborace, na kterých Hiroshi Fujiwara pracoval. A že jich nebylo málo.

Hiroshi Fujiwara společně s Fragment Design totiž spolupracovali se značkami jako Apple, Starbucks, visvim, Stussy, Off-White, Carhartt a s mnoha dalšími. V nadsázce by se dalo říct, že pokud chcete ve světě streetwearu, sneakers a fashion něco opravdu znamenat, musíte mít kolabo s Fragment Design.

Hiroshi Fujiwara – Fragment Design x Apple headphones

Král kolaborací a designérský mohykán - Hiroshi Fujiwara

Pod nálepkou této crew také vyšlo již více jak 100 modelů tenisek Nike. Hiroshi Fujiwara podle svých slov nevyhledává spolupráce podle značky, ale podle lidí, se kterými na daných kolabech pracuje. A jelikož si velice dobře rozumí s Markem Parkerem (Nike CEO) a Tinkerem Hatfieldem, je jasné, že největší část svých nápadů vkládá právě do společných designů tenisek Nike.

A právě tým ve složení Mark Parker, Tinker Hatfield a Hiroshi Fujiwara tvoří designérskou skupinu zvanou HTM line. Výsledek jejich práce jsme mohli vidět např. v letošním roce, kdy na Nike Air Max Day vyšly 3 zcela nové siluety tenisek. Hiroshi Fujiwara při této přiležitosti navrhl model tenisek Nike Air Max LD-Zero, které jsou kombinací 40 let staré siluety Nike Boston a midsole z modelu Nike Air Max 2014.

Nike Air Max LD-Zero

Král kolaborací a designérský mohykán - Hiroshi Fujiwara

Ze všeho nejvíc tento model připomínal jiný výtvor Hiroshi Fujiwary – tenisky Nike Rosherun LD-1000. Tahle silueta poprvé vyšla právě jako kolaborace s Fragment Design a slavila takový úspěch, že jí Nike zařadilo i do základní lajny svojí nabídky kolekce Nike Sportswear.

Hiroshi Fujiwara a Nike Rosherun LD-1000

Král kolaborací a designérský mohykán - Hiroshi Fujiwara

Dalším velkým milníkem kariéry Hiroshi Fujiwary a Nike je Fragment Desing verze modelu Air Jordan 1 Retro. Inspirací Hiroshimu byla colorway Black Toe, kterou předělal do svých oblíbených barev. A aby bylo jasno – pokud byste si teď chtěli pořídit tenhle release, museli byste si připravit cca 30 tisíc Kč (aka Give Thanks For The Stamp).

Hiroshi Fujiwara a Nike Air Jordan 1 Retro x Fragment Design

Král kolaborací a designérský mohykán - Hiroshi Fujiwara

Nike Air Jordan 1 Retro x Fragment Design

Král kolaborací a designérský mohykán - Hiroshi Fujiwara

A Hiroshi Fujiwara ještě zdaleka neřekl poslední slovo. Nedávno vyšla pod hlavičkou Fragment Design kolaborace s francouzským módním domem Louis Vuitton, která vznikla hlavně díky napojení na Kima Jonese, další velkou osobností současného módního světa, která před pár dny představila svoji spolupráci s NikeLab.

Král kolaborací a designérský mohykán - Hiroshi Fujiwara

A teď už jsme jenom zvědaví, s čím přijde Hiroshi příště. Can´t wait!


Přečti si ještě něco!

Ups! Vypadá to, že tvůj prohlížeč je velmi starý. Doporučujeme ho upgradovat. Naše stránky v něm nemusí fungovat správně ;(