BLACK FRIDAY: EXTRA SLEVA 20 % NA VŠECHNO a navíc, DOPRAVA a VRÁCENÍ až do 15.1. ZDARMA.PROZKOUMAT
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Přejít k obsahu:

Movie picks by Harry vol.1

Píše Harry, 30.03.20

Znáš ten pocit, když seš sám doma a rozhodneš si k večeru pustit film, otevřeš víno/pivko, vezmeš si občerstvení, otevřeš Netflix nebo HBO nebo cokoliv dle tvojí volby, kde koukáš na filmy, a najednou … prázdno v hlavě, v krku sucho a nápad na večerní biják žádnej. Nezoufej dál, protože si zabrousil na to správný místo, kde ti natluču do hlavy nějaký počiny, který já sám považuju za skvělý. Než začnu, rád bych zdůraznil, že se tady vyvaruju známým klasikám, který všichni honosí a považují za top filmy (Se7en, Shawshank nebo cokoliv od Tarantina). Já je taky miluju, ale rozhodl jsem se zabřednout do vod starších anebo méně provařených filmů.

1. Memento (2000) - Christopher Nolan

Všichni víme, že Nolan je mistr vyobrazení času a hraje si s ním pokaždé, co to jen jde. Předvedl to v Inception, v Dunkirku a Interstellaru. Všechny, krom krásnýho vizuálu, sdílejí zmiňované hraní si s časem a prolínání časových linií mezi sebou. Avšak my se podíváme na film, kde je toto prolínání nejzřetelnější – Memento. Naší hlavní postavou je Leonard, který od jistého úrazu trpí ztrátou krátkodobé paměti. Zkrátka všechno zapomíná. Snaží se vypátrat vraha své manželky a pouští se do pavučiny intrik a lží. Důležité informace si však nechává tetovat na tělo nebo pořizuje fotografie. Film je unikátní ve svém vyprávění příběhu, dá se na něj koukat buď tak, jak je natočený, anebo chronologicky, protože film jde pozpátku. Každá scéna končí tam, kde předešlá začíná. Hodně originální myšlenka – must see.

Movie picks by Harry vol.1


2. Blade Runner (1982) - Ridley Scott

Po kultovním Vetřelci přichází Scott s projektem, který pojí sci-fi kyberpunk a noir dohromady. Celý film se line v ambientní náladě. Příběh se odehrává v roce 2019 a opening scéna je létající auto plující po nebi (kde se stala chyba a půlka mých kámošů dneska nemá ani rychlej internet?). Každopádně film se odehrává v budoucnosti, kdy společnost Tyrell produkuje replikanty – roboty, kteří jsou už v tak pokročilé fázi, že jsou nerozeznatelní od lidí. Sdílí náš vzhled a inteligenci. Hlavní otázkou je – dokážou taky myslet jako my? Kdy přestávají být kusem plastu a kdy z nich je živá bytost? Náš hlavní hrdina Deckard (Harrison Ford) dostane za úkol chytit skupinu replikantů na útěku. Druhý díl Blade Runner 2049 taky stojí za shlédnutí. Díky novějším technologiím zachycuje lépe krásy neonového města. Hlavního hrdinu si zahrál Ryan Gosling, ale o Forda samozřejmě nepřijdeme.

Movie picks by Harry vol.1


3. Full Metal Jacket (1987) - Stanley Kubrick


Musel jsem v tomhle seznamu projevit svojí lásku k válečným filmům a čím jiným, než Kubrickovou olověnou vestou. Bylo to těžký rozhodování, jestli tohle, nebo Apocalypse Now – tu si dáme příště. Film se odehrává za války ve Vietnamu. V první polovině se podíváme do výcvikového centra mariňáků a s čistým svědomím můžu říct, že to je ta nejsilnější část filmu. Setkáváme se s cvičitelem seržantem Hartmanem, jehož úkolem je fyzicky a psychicky připravit jednotku na bojiště. Zajímavostí je, že herec, který ho zde ztvárnil, sám působil jako cvičitel jednotek námořní pěchoty, tudíž jel často freestyle a používal slovní obraty čerpané ze svých zkušeností. Druhá se odehrává přímo ve Vietnamu během “ofenzívy Tet” a je spíš pomalou melancholickou procházkou životem vojáka než akčním krveprolitím. Nemůžu opomenout úžasný soundtrack doprovázející film. Dobová hudba je jedna z nejlepších a pořídit si vinyl se soundtrackem byla povinnost.

Movie picks by Harry vol.1


Special pick – Maják (2019) - Robert Eggers

Stoprocentně můj nejoblíbenější film, co jsem za rok 2019 viděl. A to měl zatraceně těžkou konkurenci. Já za něj dám ale ruku do ohně. Celý dílo je natočený ve čtvercovém formátu na starý 35mm film používaný za třicátých let a dodává svým vizuálem pocit klaustrofobie a stísněnosti. Eggers se nejdřív inspiroval lidovou slovesností a příběhy k filmu The Witch, a nyní to samé udělal pro The Lighthouse. Podobný incident se stal roku 1801. Dva muži (Willem Dafoe a Robert Pattinson) jsou hlídači majáku, oba mají zvláštní minulost. V den jejich vystřídání přijde velká bouře a na majáku jsou uvězněni. A tady začíná film excelovat. Jako Proteus a Prometheus jeden světlo majáku brání a druhý chce nahlédnout do jeho vědění. Přichází šílenství, alkoholismus, dlouhé epické monology a halucinace. Postavy mluví námořnickým slangem a já to miluju. Se zatajeným dechem jsem hltal každou scénu. Samotné natáčení bylo zvláštní, Dafoe během něj spal v malé rybářské boudě, aby nasával atmosféru a mood, Pattinson během natáčení chlastal, jedl hlínu, a dokonce se párkrát pomočil. Počasí bylo extrémně špatné, pořád pršelo a byla bouře. Dafoe v rozhovoru řekl, že je vlastně dobře, že pořád pršelo, aspoň nemuseli hrát pocit, že jsou vyčerpaní a promoklý, prostě to byla pravda.

Movie picks by Harry vol.1


O filmech bych dokázal psát dál, hlavně teda o Majáku, ale ty, jako čtenář, co to dočetl až sem, musíš být velmi vyčerpaný a zahlcený informacemi. Takže teď je úkol jasnej, podívat se na ty filmy, hltat je, přemýšlet během jejich sledování a pak si utvořit vlastní názor. See you soon.


Přečti si ještě něco!

Ups! Vypadá to, že tvůj prohlížeč je velmi starý. Doporučujeme ho upgradovat. Naše stránky v něm nemusí fungovat správně ;(