☃️ Zažij vánoční pohodu v teple zimního streetwearu a navíc, DOPRAVA a VRÁCENÍ až do 15.1. ZDARMA. ZAŽÍT
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Přejít k obsahu:

Naše Girl Crushes: Queens přeje všechno nej všem ženám

Píše Karolína, 08.03.20

U příležitosti Mezinárodního dne žen jsme se rozhodli vám představit ženy, na které máme v Queensu ultimátní crush. Tahle trojice žen totiž nejenom skvěle vypadá a má nezaměnitelný styl oblékání, ale hlavně nás každý den inspirují v osobním i profesním životě. Jsou to prostě frajerky!

GIRL CRUSH #1

Pavlína Louženská, (nejen) markeťačka. Vyzpovídala ji Klára Pačesová, která má v Queensu na starosti PR & Média.

Naše Girl Crushes: Queens přeje všechno nej všem ženám

Čím jsi chtěla být jako malá?

Jako malá jsem chtěla být modelka, doktorka a prezidentka. Měla jsem úplně jasno, že to bude přesně v tomhle pořadí. Modelingem si vydělám na ordinaci, a až budu dost stará, budu vést zemi. Byly mi čtyři, když jsem tohle mámě vysvětlila. 

Kam tě to nakonec zavedlo? Na čem teď pracuješ?

Jsem teď ve více rolích, protáčím panenky, když se snažím to vyjmenovat. V agentuře manGoweb se starám o strategii: teď aktuálně třeba pro Contember. V Google jsem mentor pro startupy: jezdím po Evropě a snažím se pomáhat různě pokročilým firmách s byznysem, produktem a marketingem. Založila jsem platformu #HolkyzMarketingu, a přestože už se o chod stará hned celý tým (velký dík jde za Anetou!), tak pořád přemýšlím, kam to posunout dále. Jsem ve správní radě Transparency International: bojujeme proti korupci. Píšu na blog, ale i do časopisů jako Marie Claire, pomáhám módním značkám s byznysem a přednáším o trendech, design thinking nebo diverzitě. A pořád to asi není všechno... Jsem hyperaktivní. 

Co bys vzkázala holkám, které by chtěly být jako ty?

Že to má odvrácenou stranu mince a Instagram nikdy neříká celou pravdu. Buď sama sebou, ne mnou. 

Máš pocit, že to máš jako holka v práci těžší? V čem?

Je těžké uvěřit, že můžeš být prezidentkou, bagristkou nebo čímkoliv jiným, když neexistují vzory, nebo je jich opravdu málo. Musíš si na hodně věcí pak přijít sama, vynalézt kolo. Napsala jsem to nedávno k sobě na blog

„Když jsme byly malé holky, říkaly nám naše mámy, že můžeme být čímkoliv chceme. Jen ony samy nevěděly, co to s sebou doopravdy ponese. Být čímkoliv chceš, znamená jít někam, kam možná nikdo nevkročil.

Více než  40 % primárních či jediných živitelů amerických rodin jsou ženy. Tradiční představa stepfordské paničky se za poslední roky výrazně změnila, jen ji málokdo v kampaních reflektuje. Jen málokdo o změně paradigmatu mluví. A tak není divu, že se cítíš ztracenější, než dříve.“

Baví tě móda? Jak bys popsala svůj styl oblékání?

Kousky, které by si nikdo jiný nekoupil v kombinaci s basics z Uniqlo nebo COS. Moji kamarádi vždycky ví, co si z celého stojanu koupím, protože je to ta nejdivnější věc. Zajímají mě netypické střihy, zvláštní vzory a příběhy, které za tím stojí. A rozhodně mám víc kabátů a bot než kdokoliv, koho znám. 

Tím, že už roky pracuji s mladými českými značkami, sbírám jejich méně či více excentrické kousky. Miluju jejich příběh a šaty jsou potom jen jeho fyzickým vyjádřením. Sukně Odivi, šaty od Zdeňky Imreczeové, batoh NAUT nebo bomber od studentů z UMPRUM. Jsem daleko od sample size, tak mám vždycky neskutečnou radost, když najdu něco, do čeho se vejdu, koupím si to a pak až řeším, kam se to dá nosit. 

V poslední době hodně nakupuji na cestách. Snažím se pokaždé najít lokální značky. Můj kluk už protáčí oči, protože podlehnu zásadně té nejexcentričtější věci v obchodě. Kabát, co vypadá jako župan Hugh Hefnera z Rumunska, nebo svatební šaty od maďarské avantgardní značky si potom většinou půjčují kamarádi na maškarní. Ale občas zvládnu i normální věci :) V Polsku jsou skvělé Elementy, v Maďarsku Nanushka, v Litvě OW Studios a v Rumunsku Smaralda Almasan a Mona Vasvari

Denně čtu z módy Business of Fashion, WWD, Vogue Business, Glossy i kopu časopisů. Jsou lidé, kteří relaxují u Ordinace v růžové zahradě a já tak, že projíždím záznamy z přehlídek a hledám zvláštnosti na Vestiaire Collective a Net-a-Porter. Aktuálně sním o něčem od Sacai, Robert Wun, Peter Do, Dries van Noten a kabelce (old) Céline. 

Fascinuje mě Julie Pelipas, Kinjil Mathur, Juliana Salazar, Amanda Murray ale i japonský streetstyle. Ale je toho kopa: můj Pinterest má teď přes 20 000 pinů.

(Délka téhle odpovědi myslím ukazuje, jak moc mě to baví)

Co jsou tvoje essentials? Prozraď nám pět nejoblíbenějších kousků v šatníku.

Aktuálně je to:

Ale myslím, že kdyby ses zeptala za měsíc, tak budu zase žít v něčem jiném.

GIRL CRUSH #2

Veronika Ruppert, novinářka a DJka, kterou do našeho výběru nominovala nákupčí Karolína Zikešová.

Naše Girl Crushes: Queens přeje všechno nej všem ženám

Co je momentálně všechno náplní tvojí práce?

Po více než deseti letech práce na volné noze jsem se nechala přesvědčit pro full time job. Dostala jsem totiž nabídku dělat moc pěknou práci, kterou si myslím, že dělat umím, se super lidmi, od kterých bych se chtěla něco naučit. Dělám dramaturgyni několika lifestylových a dokumentárních shows a podcastů na Radiu Wave. Pomáhám třeba s doku podcasty DokuVlna, s Radiem Ivo, nebo s podcastem o intimitě Šeptem. Připravujeme druhou sérii podcastu Moje Terapie a několik úplně nových shows. Vedle toho aktuálně rozjíždím svůj nový fashion podcast Šatníky, ve kterém otevíráme skříně zajímavých osobností a bavíme se o tom, co se skutečně nosí a proč a jaký máme vztah k módě. Do toho roztáčím novou doku sérii, která je zatím top secret a vyjede v září 2020. Hodně mě baví točit velké rozhovory, v poslední době u mě byli třeba Jiří Skála, sestry Dostálkovy nebo Květa Pacovská, najdete je na wave.cz/rozhovor.

K tomu chystáme s Bet Orten a Elpidou novou letní výstavu a kampaň Olds Cool. Už děláme na konceptu, v dubnu se fotí a v červnu bude vernisáž na Náplavce, těším se na to

Páni, toho fakt není málo. Jaká byla cesta k práci, kterou děláš teď?

Pro mě je těžší nic nedělat, takže cesta k práci je pro mě docela snadná. Šla jsem úplně odspoda, nejsem z bohaté rodiny a vždycky jsem musela myslet na to, že se musím prací uživit. Moje první brigáda byl úklid v nahrávacím studiu, kde se točila hudba, reklamy a pohádky. Vůbec jsem si tehdy nedovedla představit, že jednou budu ten člověk, co do studia přijde něco natáčet. Když jsem o pár let později poprvé mluvila do mikrofonu v živém vysílání, měla jsem pocit, že musí být slyšet, jak mi v hrudníku šíleně mlátí srdce. Zvenku to ale znělo úplně v pohodě.

Máš nějaký kariérní sen nebo cíl?

Můj kariérní cíl je dělat věci, které mě zajímají a umím jim něco přinést, dovedu jim přidat něco navíc. Jinak nemá smysl, abych je dělala právě já. Baví mě poznávat nové myšlenky, hledat, zkoumat a propojovat.

Co bys vzkázala holkám, které by chtěly jít v tvých stopách?

Přeskočte to uklízení ve studiu a jděte rovnou k věci, když se ukáže, že na to nemáte, není to konec světa, určitě se ukáže nějaká jiná a lepší cesta.

Pamatuješ si na nějakou situaci, kdy by ti přišlo, že to máš v práci nějakým způsobem těžší, protože jsi žena?

Taková situace pro mě ještě nenastala, protože zatím nemám děti a můj manžel je feminista. Normálně po sobě uklízí, pere a myje nádobí a chápe, že i já jsem po práci někdy unavená a chci si sednout na gauč a koukat na film. Takže v podstatě aktuálně mám tu výsadu, že funguju opravdu rovnocenně. Nemám doma druhou směnu. Byla bych moc ráda, kdyby se od holek a hlavně matek neočekávalo mnohem víc práce, než od kluků a mužů. Navíc často fyzické, protože uklízení, praní a tahání věcí je namáhavé a potřebujete na to svaly. Nechápu, proč všem přijde ok, že pohlaví, o kterém se mluví jako o slabším, má za úkol mnohem těžší výkony. Už tak menstruujeme a rodíme, bere nám to sílu a bolí to, ale nesmíme to ukázat. Studujeme stejné školy a děláme stejná povolání. Tak proč by mělo být ok, že doma jeden žije jako v hotelu a druhý je automaticky v roli pokojské a kuchařky?

Jak bys popsala svůj styl?

Mám ráda staré věci s příběhem a zároveň ráda poznávám nové. Takže můj styl je hodně eklektický. Strašně mě nebaví být uniformní a miluju překvapení. Lidské tělo i myšlení se neustále vyvíjí, obnovuje a posouvá, takže mi přijde úplně přirozené, že se s tím vyvíjí i to, do čeho se oblékáme a co nás oslovuje. Taky mám hodně ráda humor a ironii, strašně mě baví, když si někdo ze sebe umí trochu vystřelit. Přijde mi to hrozně sexy.

Které značky tě poslední dobou baví a proč?

Přijde mi super, co dělá Jan Černý s Prestige. V životě by mě nenapadlo, že někdo dokáže staré dobré Prestižky takhle vytáhnout. Má to pro mě úplně všechny super aspekty - lokální průmysl, minulost, kultovní klasika, dělnická bota, mladý design, trendy, komunikace... Prostě super. Doufám, že to bude ještě větší.

GIRL CRUSH #3

Zuzana Palffy, které se na pár otázek zeptala její sestra a naše milovaná kolegyně Martina Kucháriková.

Naše Girl Crushes: Queens přeje všechno nej všem ženám

Čím jsi chtěla být jako malá?

Asi letuška alebo miss world.

Kam tě to nakonec zavedlo? 

Do záhradného designu. Rada som niečo tvorila, kreslila. 

Na čem teď pracuješ?

Na dizajne nášho domčeka a záhradke v podhorskej dedinke Dulice, kam som sa po rokoch pôsobenia v zahraničí vrátila. Stále sa podieľam na rôznych projektoch záhradnej architektúry zo sveta /napr. menšie parky, záhradky, desert eco retreat/. Pracovala som na projektoch v krajinách SAE, Irsko, Bahrain, Queatar, Saudská Arábia.

   Jaká byla tvoje cesta k práci, kterou děláš teď? 

Najprv som po strednej škole skúsila práce v okolí v hoteloch, reštauráciách, au pair v Anglicku, Rakúsku. Zistila som, že to úplne nie je pre mna a buď musím ešte študovať alebo odísť niekam ďaleko zarobit veľa penazí a potom budem robiť čo ma baví.

Co bys vzkázala holkám, které by chtěly být jako ty? 

Byť sama sebou, spoliehat sa na seba, nasledovať svoje sny / ciele / goals a stále snívať alebo si dávať nejaké ciele.

Jaký je tvůj sen, který nám můžeš prozradit (karierní)? 

Ten sa mi splnil. Mám svoje projekty záhradnej architektúry a domček v našej dedine so svojou rodinkou.

Baví tě móda? 

Baví, ale teraz sa snažím žiť minimalistickejšie a nakupujem menej, ak si niečo kúpim, je to vačšinou funkčná vec. Vo veľkých fast fashion reťazcoch /H&M, Zara, atd./ určite nič nekúpim. Radšej niekde na trhu alebo si nečo doveziem z ciest.

Které značky tě v poslední době baví a proč? 

Funkčné  - Patagonia, preto že im záleží na planéte, Móda – Maje, mám od nich pár kúskov šiat, ktoré nikdy nevyjdú z módy.

Jakých pět kousků z tvého šatníku jsou tvoje nejoblíbenější? 

Co nejradeji snidas, nebo nejoblibenejsi jidlo? 

Raňajky: šalát z čerstvej zeleninky, ktorá neprecestovala pol sveta s hriankou s cesnakom, olivový olej, nejaký dobrý syrček, usmažené hubky podľa dostupnosti. Keď nie sú hubky môže byť aj slaninka.

Milujem jedlo a jedenie, varenie, mám vela obľúbených jedál nemôžem povedať konkrétne, ale všetky jedlá z hubami.

Místo/město, které doporucujes navstivit a proc? 

Krajiny: Gruzínsko, Sri Lanka, Omán, kôli rozmanitosti, kultúre, prírode, neobmedzeným možnostiam outdorového vyžitia, do týchto naších srdcoviek sme sa už vrátili aspoň 4 krát.

Ale mne sa páči všade kam ideme.

Co je klíčem k tvému uspechu? 

Be happy, be loved, be yourselfPřečti si ještě něco!

Ups! Vypadá to, že tvůj prohlížeč je velmi starý. Doporučujeme ho upgradovat. Naše stránky v něm nemusí fungovat správně ;(