☃️ Zažij vánoční pohodu v teple zimního streetwearu a navíc, DOPRAVA a VRÁCENÍ až do 15.1. ZDARMA. ZAŽÍT
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Přejít k obsahu:

New brand v Queensu: 150 let britské tradice s názvem Lyle&Scott

Píše Klára, 25.03.21

Historie téhle heritage značky sahá až do roku 1874. Pánové Lyle a Scott si tenkrát řekli, že budou vyrábět kvalitní pleteniny, co jim na trhu chyběly. Půjčili si 800 liber, koupili za to malou továrnu v Hawicku na hranicích Skotska a Británie a pustili se do toho. Nejdřív se zaměřili na spodní prádlo, protože skotské zimy jsou prostě tuhé. Postupně se ale rozkřiklo, že jedou první ligu, a tak mohli začít expandovat.

Kolem roku 1950 se jejich dobrá pověst dostala za moře. Navázali spolupráci s nejrůznějšími fashion domy a high-end značkami a začali pro ně vyrábět především luxusní dámské kolekce. Zlatým hřebem tohohle úspěšného výletu za hranice byla kolaborace s Christianem Diorem na sérii kašmírových svetrů.

New brand v Queensu: 150 let britské tradice s názvem Lyle&Scott

Dařilo se jim i na domácí půdě. Nezapomněli na svoje kořeny a pořád produkovali prvotřídní pletené oblečení v zářivých barvách. To bylo relativně dostupné, ale zároveň dostatečně originální, aby svého nositele na první dobrou odlišilo od davu. Díky tomu se svetry s malým žlutým logem na hrudi staly novou uniformou britského hnutí Mods – mladých lidí s názorem, rebelů, co bojovali proti nudě a všednosti a milovali hudbu a umění.

Ambice značky byly ale větší. Po tom, co dobyli pánskou módu v UK, se začali rozhlížet ve sportu. Kolem roku 1960 vypustili do světa první golfovou kolekci a velice rychle si díky tomu na greenu zajistili outfitový monopol. Přibližně v téhle době taky vzniklo jejich singature logo – zlatý orel inspirovaný světoznámými golfovými hřišti v Glen Eagles. Každý hráč, který za něco stál, tenkrát oblékal kousky Lyle&Scott.

New brand v Queensu: 150 let britské tradice s názvem Lyle&Scott

Golfem to ale nekončí, na řadu přichází fotbal. Spojení tohohle sportu s módou byste před rokem 1970 hledali hodně těžko, Lyle&Scott má ale velký podíl na tom, že se designerský sportswear stal v UK takovým pojmem. Když FC Liverpool a jeho fanoušci v té době podnikali svoji spanilou jízdu po Evropě a ve městech jako Řím, Paříž a Madrid viděli, co se nosí na hřišti a mimo něj, začali to chtít taky.

Fans legendárního fotbalového klubu se po návratu domů velice rychle stali módními trendsettery a jejich vliv se šířil celou zemí rychlostí blesku. Boj mezi znepřátelenými kluby se najednou odehrával i mimo hřiště a jejich fanoušci měli novou munici – oblečení. Díky tomu si do šatníku obyčejných lidí našla cestu spousta domácích heritage značek v čele s Lyle&Scott.

A to už se pomalu dostáváme do současnosti. Kromě milovníků sportu, preppy looku a prvotřídní kvality za férovou cenu můžeš na zlatého orla v hojné míře narazit i na britské hudební scéně. Mezi příznivce téhle značky patří třeba Arctic Monkeys, Kasabian nebo Pete Doherty. Potřebuješ ještě nějaký další argument, proč pozvat kousky od Lyle&Scott i do svého šatníku? Pokud hledáš casual oblečení, co ti bude sloužit roky, se zlatým orlem z Británie rozhodně nešlápneš vedle.

New brand v Queensu: 150 let britské tradice s názvem Lyle&Scott

Přečti si ještě něco!

Ups! Vypadá to, že tvůj prohlížeč je velmi starý. Doporučujeme ho upgradovat. Naše stránky v něm nemusí fungovat správně ;(