BLACK FRIDAY: EXTRA SLEVA 20 % NA VŠECHNO a navíc, DOPRAVA a VRÁCENÍ až do 15.1. ZDARMA.PROZKOUMAT
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Přejít k obsahu:

Nike Space Hippie: tyhle tenisky jsou trash

Píše Klára, 09.06.20

Ano, čteš správně, tenisky z kolekce Nike Space Hippie jsou totiž kompletně vyrobené z odpadu. Konkrétně ze všemožných zbytků z výroby, co v Nike za ta léta posbírali. Rozhodně jim to neubírá na kvalitě ani vzhledu. Právě naopak! Tyhle vesmírný sneakers jsou cool a extrémně pohodlný.

Nike Space Hippie: tyhle tenisky jsou trash

Co se vlastně za myšlenkou tenisek z odpadu skrývá? Kolekce Space Hippie je první výraznější počin Nike na poli udržitelného produktového designu. Cca 75 % všech věcí, co v Nike vznikne, obsahuje nějaký podíl recyklovaného materiálu, tentokrát si ale dali poměrně ambiciózní cíl: udělat boty, které budou 100% ze zbytků a budou mít co nejmenší uhlíkovou stopu. A to všechno na své vlastní výrobní lince.

Nike Space Hippie: tyhle tenisky jsou trash

silueta 01

Kromě technické challenge to byla i challenge estetická - jak budou tenisky vypadat, když budou výhradně z recyklovaného materiálu? Budou se lidem líbit? No stress, dopadlo to nadmíru dobře. Boty působí záměrně “nedokonale” a odkazují na DIY kulturu, co se pod taktovkou Virgila Abloha a dalších stala mainstreamem. Jméno “Space Hippie” pak vzdává hold astronautům ve vesmíru, kteří mají k dispozici jen omezené zdroje, musejí s nimi vystačit a využít je na maximum. Je to i analogie k tomu, jak bychom měli v ideálním případě nakládat s odpadem na Zemi.

Nike Space Hippie: tyhle tenisky jsou trash

silueta 02

V kolekci najdeš čtyři unisex siluety. Co se týče materiálů, svršek všech tenisek je z Flyknitu ze 100% recyklátu jako třeba plastové lahve, trička a jiné zbytky z průmyslové výroby, stélka je z odřezků performance running tenisek a podrážka z udržitelné pěny Crater, což je kombinace recyklované gumy Nike Grind a dalších zbytků. Díky tomuhle všemu jsou každé tenisky naprostý originál. A třešinka na závěr: dostaneš je ve speciální dvojité eko krabici potištěné šetrným inkoustem na rostlinné bázi.

Oficiální release date je 11. června a my v Queensu budeme mít siluetu 04 ve dvou barevnostech, takže stay tuned!

Nike Space Hippie: tyhle tenisky jsou trash

silueta 03

Nike Space Hippie: tyhle tenisky jsou trash

silueta 04

Bude takhle vypadat budoucnost výroby tenisek? To bohužel nevíme. Rozhodně je to ale signál, že i masová věc jde dělat šetrně a s ohledem na přírodu i zdroje. V Nike ostatně nejsou sami, i adidas má svou Parley řadu a neúnavně pracuje na vývoji nových, ekologičtějších materiálů. Jestli tě tohle téma zajímá, mrkni taky na naše články o udržitelnosti ve streetwearu nebo na tipy, jak na streetwear capsule wardrobe. A na webu jsme pro tebe taky připravili nové filtrování, takže snadno a rychle najdeš eco friendly a vegan produkty.


Přečti si ještě něco!

Ups! Vypadá to, že tvůj prohlížeč je velmi starý. Doporučujeme ho upgradovat. Naše stránky v něm nemusí fungovat správně ;(