☃️ Zažij vánoční pohodu v teple zimního streetwearu a navíc, DOPRAVA a VRÁCENÍ až do 15.1. ZDARMA. ZAŽÍT
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Přejít k obsahu:

People of Queens: Maria Nina Václavková

Píše Klára, 04.04.19

Nina je v Queens týmu něco přes rok a má pod palcem výlohy v našem pražském Flagship Store. K módě a hlavně botám má blízko, protože je sama navrhuje a vyrábí. A je v tom hodně dobrá. Její boty jsou součástí stálých sbírek Metropolitního muzea moderního umění v New Yorku a za kolekci OffCuts získala ocenění Nejlepší novinka designéra na Designbloku 2018 a čerstvě i Objev roku na cenách Czech Grand Design. Chceš se o talentované Nině a její práci dozvědět víc? Tak čti dál.

Co děláš, když zrovna nevymýšlíš výlohy pro Queens?
Věnuju se navrhování bot, což je obor, který jsem studovala nejdřív v Plzni, a potom na pražské UMPRUM. A teď aktuálně jsem na stáži u německý teniskový firmy EKN footwear. Dělám pro ně návrhy na dámskou řadu, protože designeři jsou tam samí chlapi:)

Tvoje boty jsou známý nejen u nás, ale i po světě - jedny hodně speciální třeba vystavuješ v Americe. Prozraď nám o nich něco.
Boty, který jsem dělala ve škole jako klauzuru, si vyžádalo do svých stálých sbírek Metropolitní muzeum moderního umění v New Yorku. Jmenujou se Rectangle Shoes a jsou z jednoho kusu kůže. Inspirovala jsem se pravěkou technologií výroby bot – pračlověk tenkrát ulovil třeba zajíce, jeho kůži si omotal kolem nohy a jak byla mokrá, tak se přizpůsobila chodidlu. Ale protože nebyla nijak zpracovaná, tak mu to potom shnilo:) Já jsem použila tříslovinama zpracovanou kůži, kterou jsem obalila kolem formy a za mokra tvarovala.

People of Queens: Maria Nina Václavková

Dají se takový boty vůbec nosit?
Mají dost vysokou platformu, takže na denní nošení úplně nejsou. Třeba na červeným koberci si je dokážu představit, je to ale spíš konceptuální objekt. Potom jsem dělala takový bačkůrky, jednoduchý plstěný boty, který se i prodávají. Spolupracovala jsem s jednou slovenskou firmou, která vyrábí plsť ze svých ovcí, takže je to handmade a lokální výrobek. Jsou ideální na doma, protože jsou měkoučký a teplý. Já sama je běžně nosím:)

Jaký další boty máš ještě na svým kontě?
Jako svoji diplomku jsem vytvořila kolekci bot OffCuts, který jsou koncipovaný jako taková mechanická skládačka. Boty, který běžně nosíme, jsou ze strašný spousty materiálů, a když doslouží, nedají se zrecyklovat. Nejde s nima dělat nic dalšího, protože je to amalgám všech možných přírodních i nepřírodních věcí. Když by se ty části daly demontovat, tak se boty budou dát opravovat, ale hlavně se pak můžou rozebrat na jednotlivý materiály, který se dají dál zpracovat. Přemýšlím tak nad celým životním cyklem boty, nejen nad tím, jak vypadá, když ji nosíme, ale i nad tím, co se s ní stane, když už ji nechceme. Aby materiály mohly zůstávat v koloběhu surovin a neměnily se v odpad.

People of Queens: Maria Nina Václavková

A jak vlastně taková vesmírná bota vypadá? Asi bude hodně odlišná od toho, co prodáváme v Queensu:)
Samozřejmě je to docela rozdíl, ale třeba tyhle konkrétní boty už jsou poměrně nositelný, není to zas tak strašnej futurismus. Hodně jsem si hrála s detaily, podrážka je třeba ručně otesávaná, aby na ní nebylo vidět opotřebení nošením. Je to vlastně takovej kontrast mezi čistou, strojově zpracovanou věcí, a její syrovou podobou. Vršek boty je z veganský alternativy kůže, která působí jako semiš, je prodyšná a odolná. Podrážka je z přírodní gumy a část boty tvoří EVA pěna.

People of Queens: Maria Nina Václavková

V Q máš pod palcem výlohy. Jak to v reálu vypadá?
Na začátku je vždycky zadání – záleží na tom, jestli má výloha představit nějaký téma, značku, nebo třeba konkrétní produkt. Zjistím si k tomu všechny možný informace, podívám se na historii značky a na to, jaký má vizuální jazyk a jak komunikuje. Návrh pak odpovídá tomu, jak se značka prezentuje, a většinou přidávám i nějaký vtipný detail. Od myšlenkového konceptu se dostávám k samotné výrobě a instalaci, kterou taky zpracovávám – třeba polystereny, co jsme měli ve výloze loni v létě, jsem ve čtyřicetistupňovém vedru doma leptala toluenem:)

Kde čerpáš inspiraci? Koukáš i na jiný obchody a jejich výlohy?
To jsem dělala hodně na začátku, abych se zorientovala a zjistila, jaký jsou vlastně možnosti. Hodně mě baví třeba výlohy obchodu COS, který oslovuje i různý umělce. Ale koukám se i na interiéry, zajímá mě, jak ten obchod vypadá sám o sobě. Tam mě inspirují ty hlavně japonské, co dělal třeba designér Nendo, nebo z evropských obchody značky Camper.

A otázka na závěr – co teď chystáš? A na jakou novou výlohu se v Queensu můžeme těšit?
Na konci dubna se chystám s projektem OffCuts do Francie na Festival Hyeres (34th International Festival of Photography, Fashion and Fashion Accessories - Villa Noaille), kam mě vybrali jako jednoho z finalistů. Z toho mám velkou radost. A do Queensu teď připravujeme takové levitující průsvitné kvádry:)

People of Queens: Maria Nina Václavková

Přečti si ještě něco!

Ups! Vypadá to, že tvůj prohlížeč je velmi starý. Doporučujeme ho upgradovat. Naše stránky v něm nemusí fungovat správně ;(