☃️ Zažij vánoční pohodu v teple zimního streetwearu a navíc, DOPRAVA a VRÁCENÍ až do 15.1. ZDARMA. ZAŽÍT
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Přejít k obsahu:

Proud Queens: Trocha historie nikoho nezabije - Pride Month a spol.

Píše Klára, 30.07.20

Světovým měsícem oslav LGBTQ komunity je už od 70. let minulého století červen  - nejdřív několik dekád neoficiálně, až ho v roce 2000 Bill Clinton ustanovil jako “Gay and Lesbian Pride Month”. O rok později to jestě vyladil Barrack Obama, který šestý měsíc roku prohlásil za “Lesbian, Gay, Bisexual, and Transgender Pride Month”. Je asi celkem jedno, jak tomu budeme říkat (nejvíc bodů za mě mají “Gay Vánoce”), jisté ale je, že Pride má dlouhou a bohatou historii. A tak není na škodu si ji připomenout.

Proud Queens: Trocha historie nikoho nezabije - Pride Month a spol.

Hnutí za práva gayů, lesbiček a transgender lidí se zrodilo v Americe a odstartovala ho událost, která je dneska známá jako Stonewallské povstání (Stonewall Riots). Psal se rok 1968 a situace byla asi taková, že pokud policie někoho považovala za muže a nachytala ho, že je oblečený jako žena, mohla ho naprosto legálně poslat do vězení. Stejně jako když chytila ženu, která má na sobě míň než tři kousky “ženského” oblečení.

Na denním pořádku tak byly brutální policejní razie v barech a nočních klubech, které měly vypátrat tohle “pochybné chování” a zamezit mu. Nad ránem 28. července 1968 se jedna taková odehrála i v newyorském gay baru Stonewall Inn - tentokrát si to jeho osazenstvo nenechalo líbit. Byla z toho obrovská bitka a následné šestidenní protesty za gay a transgender práva, co vešly do dějin.

Proud Queens: Trocha historie nikoho nezabije - Pride Month a spol.

Dnešní Stonewall Inn - foto Gryffindor

První Pride pochod, jak ho známe dnes, se konal o rok později - poslední červnovou neděli 1969. Do ulic New Yorku vyrazily stovky lidí, aby si připomněly výročí Stonewallského povstání a dalších podobných incidentů nejen v NY, ale i v Los Angeles nebo San Franciscu - všechny byly odpovědí na policejní brutalitu a utlačování gay a transgender komunity.

Od té doby jsou průvody pravidelně každý rok a z Ameriky se postupně dostaly i na náš kontinent. K těm nejznámějším a největším v Evropě patří třeba Pride v Berlíně, Paříži, Londýně nebo Amsterdamu. Už to nejsou akce jen pro hrstku zainteresovaných, pravidelně se jich účastní stovky tisíc lidí a jsou oslavou tolerance, ale i platformou pro queer aktivismus.

Proud Queens: Trocha historie nikoho nezabije - Pride Month a spol.

Letos to trošku zkomplikovala korona, a tak se většina červnových aktivit přesunula na později, a nebo se konala virtuálně. Český Pride, který slaví svoje desáté výročí, to naštěstí nezasáhlo - startuje 3. srpna a propojí nás LIVE. Těšit se můžeš na víc než stovku nejrůznějších akcí, většina z nich bude online na Facebooku nebo Youtube. Podrobnosti k programu najdeš tady.

Proud Queens: Trocha historie nikoho nezabije - Pride Month a spol.

Fotky - Unsplash


Přečti si ještě něco!

Ups! Vypadá to, že tvůj prohlížeč je velmi starý. Doporučujeme ho upgradovat. Naše stránky v něm nemusí fungovat správně ;(