Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Navigace:

Queens City Guide | Berlin tips

Píše Klára, 28. 3. 2018

V Berlíně jsem naposledy kromě CTM festivalu oběhala i pár míst, který většinou nikdy nevynechám. A protože i já ocením každej super cestovatelskej tip, nebudu lakomá a o ty svoje se ráda podělím. Neber tenhle článek jako nějakýho erudovanýho průvodce po Berlíně. Je to spíš doporučení, kam se vrtnout, když už máš všechny turisticky spoty zmáknutý a nechceš se ani jen tak naslepo procházet městem a nasávat atmosféru. Moje tipy taky odráží to, co tam většinou jedu dělat: vidět nějaký to umění, dobře se najíst, zapařit a taky trochu nakupovat.

Začnu rovnou jedním super artsy místem. Je to Bauhaus-Archiv, kterej pečuje o největší světovou sbírku věcí kolem Bauhausu. A tím nemyslím potřeby pro kutily (i když ty najdeš shodou okolností kousek vedle), ale avantgardní školu umění, designu a architektury, která působila ve 20. století hlavně v Německu a její vliv se dostal daleko za hranice.

Queens City Guide | Berlin tips photo credit: bauhaus.de

Kdybych si měla vybrat, jestli si dám nejlepší donut na světě vBrammibalovi, nebo zajdu sem, tak to geniální budova na břehu Sprévy nejspíš vyhraje (ale těsně). Je to Sophiina volba, protože miluju jídlo – a hlavně sladký, ale tohle místo je fakt spešl. Naštěstí jsem si to vždycky inteligentně zorganizovala, nikdy jsem si vybírat nemusela a v pohodičce stíhala oboje. Jestli tě Bauhaus-Archiv zaujal a chceš se tam podívat, doporučuju to stihnout do konce dubna. To je totiž poslední šance vidět ho ve stávající podobě. Pak začne velká rekonstrukce a sbírka se přesune do náhradních prostor. V plánu je přistavět ještě jednu budovu, takže celej areál bude mít úplně jinej charakter. Držím palce, aby to byla změna k lepšímu!

Queens City Guide | Berlin tips vizualizace nový podoby Bauhaus-Archivu, photo credit: bauhaus.de

Po umění vždycky vyhládne, takže běž rovnou do Brammibal´s Do­nuts. O tomhle podniku už tu byla řeč – a zaslouženě, jejich výtvory totiž považuju za naprostou topku v donutovým žebříčku. Kromě mě si to myslí i zástupy místních hipstrů, který stepujou od časnýho rána před provozovnou kousek od Kotti, aby ulovily ten svůj. Fronta je známkou kvality, takže se toho nelekni a chvíli si postůj. K velký radosti všech milovníků cukrem nabitejch pokrmů taky nově otevřeli druhou pobočku nedaleko Prenzlauer Bergu. Jo a maj výborný kafe!

Queens City Guide | Berlin tips photo credit: jumpberlin.com

Až přijde čas večeře, vyzkoušej Con Tho, novou vegetariánskou a vegan restauraci, kde vaří vietnamskou kuchyni. Za doporučení tohohle místa děkuju našim kamarádům zKinku. Slaná palačinka byla naprosto luxusní, slintám ještě teď. Pochutnají si i zapřísáhlí masožravci, slibuju!

Queens City Guide | Berlin tips photo credit: lesberlinettes.com

A kdyby tě popadl hlad, až se budeš vracet z párty, mám tu pro tebe ještě jeden foodie tip na můj nejoblíbenější guilty pleasure a junk food chrám – rychlý občerstvení Sanabel. Je strategicky umístěný v centru všeho nočního dění a servíruje božskou manu, která tě spolehlivě zachrání před následkama propařenýho večera. Haloumi talíř je nejvíc! Všechny tyhle laskominy rozhodně musíš zapít pivem z večerky. Ne jen tak nějakým, i ta nejzapadlejší berlínská má totiž výběr jak prémiovej pivní klub tady u nás. Můj favorit je jednoznačně třešňový.

Queens City Guide | Berlin tips typická berlínská večerka, photo credit: travelsofadam.com

Když už jsme u tý párty, doporučuju zamířit kamkoliv na Warschauer Strasse nebo Ostbanhof. Rozhodně se tady neztratíš, stačí se chytit davu, co se valí z metra – neomylně tě zavede do tý nejlepší clubbing oblasti v Berlíně. V okruhu několika stovek metrů se tu kromě proslulýho Berghainu nachází třeba Suicide Circus, nebo Watergate a Tresor (oba přes řeku) . Chceš něco menšího a ne tolik vyhajpovanýho? Tak to běž do Crack Bellmer. Místa je tam akorát, většinou hrajou kvalitní elektro a příjemnej bonus je útulná krytá zahrádka, kde si můžeš na chvíli vydechnout, když tě rave unaví.

Queens City Guide | Berlin tips Crack Bellmer, photo credit: residentadvisor.net

Queens City Guide | Berlin tips photo credit: theclubmap.com

Poslední, co nám ještě chybí, jsou nákupy. Kam se vydat, když miluješ tenisky a streetwear jako my a chtěl bys svůj šatník doplnit o nějakej ten signature kousek? Rozhodně nesmíš vynechat Voo Store, to je naprostá povinnost. Na blogu už o něm pár slov padlo, takže se nebudu rozepisovat, stačí říct jen to, že takhle vytříbená selekce streetwearu a high fashion na jednom místě se jen tak nevidí. A znovu – maj výborný kafe. Kam dál? Možností je milion. Třeba Overkill, teniskový nebe kousek od Schlesisches Tor, nebo Isla, naprosto unikátní prostor jen pro dámy: necháš si tu udělat nehty a než ti uschne lak, nakoupíš si ty nejvíc hot streetwear kousky.

Queens City Guide | Berlin tips Isla, photo credit: islaberlin.com

A co se teď v Berlíně nosí? Devádesátky jsou back se vším všudy, takže se na to dobře připrav, ať jsi zásobenej, až to drazí i k nám. Ve velkým jedou oldchool šusťákovky se sidestripes i bez, který už pomalu vytlačujou i klasickou berlínskou černou od hlavy až k patě. Na nohou pak jedině Nike Air Max 95, 97nebo 98a všechny možný ugly a dad shoes. A taky Martensky, ze kterejch se pomalu, ale jistě stává nová streetwear ikona.

Jestli jsi na stejný vlně a miluješ Berlín jako já, pošli mi na oplátku tvoje tipy. Much appreciated!


Přečti si ještě něco!

Ups! Váš prohlížeč už něco pamatuje a doporučujeme ho upgradovat. Naše stránky v něm nemusí fungovat správně ;(