BLACK FRIDAY: EXTRA SLEVA 20 % NA VŠECHNO a navíc, DOPRAVA a VRÁCENÍ až do 15.1. ZDARMA.PROZKOUMAT
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Přejít k obsahu:

Queens City Guide | Berlin tips

Píše Klára, 28.03.18

V Berlíně jsem naposledy kromě CTM festivalu oběhala i pár míst, který většinou nikdy nevynechám. A protože i já ocením každej super cestovatelskej tip, nebudu lakomá a o ty svoje se ráda podělím. Neber tenhle článek jako nějakýho erudovanýho průvodce po Berlíně. Je to spíš doporučení, kam se vrtnout, když už máš všechny turisticky spoty zmáknutý a nechceš se ani jen tak naslepo procházet městem a nasávat atmosféru. Moje tipy taky odráží to, co tam většinou jedu dělat: vidět nějaký to umění, dobře se najíst, zapařit a taky trochu nakupovat.

Začnu rovnou jedním super artsy místem. Je to Bauhaus-Archiv, kterej pečuje o největší světovou sbírku věcí kolem Bauhausu. A tím nemyslím potřeby pro kutily (i když ty najdeš shodou okolností kousek vedle), ale avantgardní školu umění, designu a architektury, která působila ve 20. století hlavně v Německu a její vliv se dostal daleko za hranice.

Queens City Guide | Berlin tips photo credit: bauhaus.de

Kdybych si měla vybrat, jestli si dám nejlepší donut na světě v Brammibalovi, nebo zajdu sem, tak to geniální budova na břehu Sprévy nejspíš vyhraje (ale těsně). Je to Sophiina volba, protože miluju jídlo – a hlavně sladký, ale tohle místo je fakt spešl. Naštěstí jsem si to vždycky inteligentně zorganizovala, nikdy jsem si vybírat nemusela a v pohodičce stíhala oboje. Jestli tě Bauhaus-Archiv zaujal a chceš se tam podívat, doporučuju to stihnout do konce dubna. To je totiž poslední šance vidět ho ve stávající podobě. Pak začne velká rekonstrukce a sbírka se přesune do náhradních prostor. V plánu je přistavět ještě jednu budovu, takže celej areál bude mít úplně jinej charakter. Držím palce, aby to byla změna k lepšímu!

Queens City Guide | Berlin tips vizualizace nový podoby Bauhaus-Archivu, photo credit: bauhaus.de

Po umění vždycky vyhládne, takže běž rovnou do Brammibal´s Do­nuts. O tomhle podniku už tu byla řeč – a zaslouženě, jejich výtvory totiž považuju za naprostou topku v donutovým žebříčku. Kromě mě si to myslí i zástupy místních hipstrů, který stepujou od časnýho rána před provozovnou kousek od Kotti, aby ulovily ten svůj. Fronta je známkou kvality, takže se toho nelekni a chvíli si postůj. K velký radosti všech milovníků cukrem nabitejch pokrmů taky nově otevřeli druhou pobočku nedaleko Prenzlauer Bergu. Jo a maj výborný kafe!

Queens City Guide | Berlin tips photo credit: jumpberlin.com

Až přijde čas večeře, vyzkoušej Con Tho, novou vegetariánskou a vegan restauraci, kde vaří vietnamskou kuchyni. Za doporučení tohohle místa děkuju našim kamarádům z Kinku. Slaná palačinka byla naprosto luxusní, slintám ještě teď. Pochutnají si i zapřísáhlí masožravci, slibuju!

Queens City Guide | Berlin tips photo credit: lesberlinettes.com

A kdyby tě popadl hlad, až se budeš vracet z párty, mám tu pro tebe ještě jeden foodie tip na můj nejoblíbenější guilty pleasure a junk food chrám – rychlý občerstvení Sanabel. Je strategicky umístěný v centru všeho nočního dění a servíruje božskou manu, která tě spolehlivě zachrání před následkama propařenýho večera. Haloumi talíř je nejvíc! Všechny tyhle laskominy rozhodně musíš zapít pivem z večerky. Ne jen tak nějakým, i ta nejzapadlejší berlínská má totiž výběr jak prémiovej pivní klub tady u nás. Můj favorit je jednoznačně třešňový.

Queens City Guide | Berlin tips typická berlínská večerka, photo credit: travelsofadam.com

Když už jsme u tý párty, doporučuju zamířit kamkoliv na Warschauer Strasse nebo Ostbanhof. Rozhodně se tady neztratíš, stačí se chytit davu, co se valí z metra – neomylně tě zavede do tý nejlepší clubbing oblasti v Berlíně. V okruhu několika stovek metrů se tu kromě proslulýho Berghainu nachází třeba Suicide Circus, nebo Watergate a Tresor (oba přes řeku) . Chceš něco menšího a ne tolik vyhajpovanýho? Tak to běž do Crack Bellmer. Místa je tam akorát, většinou hrajou kvalitní elektro a příjemnej bonus je útulná krytá zahrádka, kde si můžeš na chvíli vydechnout, když tě rave unaví.

Queens City Guide | Berlin tips Crack Bellmer, photo credit: residentadvisor.net

Queens City Guide | Berlin tips photo credit: theclubmap.com

Poslední, co nám ještě chybí, jsou nákupy. Kam se vydat, když miluješ tenisky a streetwear jako my a chtěl bys svůj šatník doplnit o nějakej ten signature kousek? Rozhodně nesmíš vynechat Voo Store, to je naprostá povinnost. Na blogu už o něm pár slov padlo, takže se nebudu rozepisovat, stačí říct jen to, že takhle vytříbená selekce streetwearu a high fashion na jednom místě se jen tak nevidí. A znovu – maj výborný kafe. Kam dál? Možností je milion. Třeba Overkill, teniskový nebe kousek od Schlesisches Tor, nebo Isla, naprosto unikátní prostor jen pro dámy: necháš si tu udělat nehty a než ti uschne lak, nakoupíš si ty nejvíc hot streetwear kousky.

Queens City Guide | Berlin tips Isla, photo credit: islaberlin.com

A co se teď v Berlíně nosí? Devádesátky jsou back se vším všudy, takže se na to dobře připrav, ať jsi zásobenej, až to drazí i k nám. Ve velkým jedou oldchool šusťákovky se sidestripes i bez, který už pomalu vytlačujou i klasickou berlínskou černou od hlavy až k patě. Na nohou pak jedině Nike Air Max 95, 97 nebo 98 a všechny možný ugly a dad shoes. A taky Martensky, ze kterejch se pomalu, ale jistě stává nová streetwear ikona.

Jestli jsi na stejný vlně a miluješ Berlín jako já, pošli mi na oplátku tvoje tipy. Much appreciated!


Přečti si ještě něco!

Ups! Vypadá to, že tvůj prohlížeč je velmi starý. Doporučujeme ho upgradovat. Naše stránky v něm nemusí fungovat správně ;(