☃️ Zažij vánoční pohodu v teple zimního streetwearu a navíc, DOPRAVA a VRÁCENÍ až do 15.1. ZDARMA. ZAŽÍT
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Přejít k obsahu:

Queens Streetwise Blog x BD // Rozhovor

Píše R, 13.02.12

Jistě jste si na tomto blogu všimli, že zde budeme nepravidelně přidávat zajímavé rozhovory o všem možném, co by vás mohlo zajímat. Téma sbírání tenisek či sneakers, je pro nás samozřejmě velice blízké, jelikož i my tenisky sbíráme. Proto bychom vám rádi přinesli v následující době hned několik zajímavých rozhovorů s předními českými sběrateli tenisek. Tím prvním je na tomto blogu sběratel s přezdívkou BD, jenž se může pochlubit velice zajímavou sbírkou tenisek Nike a Jordan a nejen o tom jsme si povídali v následujícím rozhovoru.

Queens Streetwise Blog x BD // Rozhovor

V rámci komunity okolo webu Sneakers.cz platíš za jednoho z největších sběratelů a především i znalců tenisek Jordan. Pověz nám ale, jaké byly tvé první tenisky Jordan a co tě k vášni právě k J's přivedlo?

Od dětství hraju basket, takže mě to k těm J‘s logicky víc táhne. Moje úplně první Jays byly nějaký Team Strong nebo něco podobného někdy před šesti lety. Tehdy se ale nedalo mluvit o sbíraní, byly jsme s kámošem v Mnichově, celý den jsme tam šmejdili po obchodech s botami. On si nakonec koupil Military 4’s a já tyhle team Jordany. Tehdy jsem se v J‘s moc neorientoval, pamatoval jsem si je z dětství, kdy jsem je poprvé viděl v zahraničních časopisech se spoustou dalších basketbalových bot. Nevěděl jsem, že je u Nike navrhovali Jordanovi pro každou sezónu nový, že to jsou XI’s nebo XII’s a že se kvůli nim ve Státech lidi zabíjeli. Ale o to víc jsem rád, že už tehdy jsem z nich byl úplně mimo, aniž bych o nich něco víc věděl, prostě se mi líbily. Bylo to v polovině 90.let, což byla tehdy asi nejlepší éra basketbalové obuvi vůbec – Penny, Pippen atd. U nás se nedaly sehnat, obchodování přes net vůbec nebylo, takže jsem si v paměti choval pouze vzpomínky na ně.

Takže když jsem si začal před pěti šesti lety vydělávat nějaký vlastní peníze, tak mě ty boty zase hrozně chytly. První J‘s z Jordan line byly 12 Playoffs, přesně si pamatuju fotku Jordana proti Utahu ve finále v roce 1997, na které jsem je poprvé viděl. Takže jsem si tím začal v podstatě plnit svoje dětský sny.

Kolik párů tenisek aktuálně obsahuje tvoje sbírka a na který model si nejvíce pyšný?

Po pravdě řečeno ani nevím. Do dvacítky jsem to počítal a pak už radši ne. Musím se vždycky podívat do profilu na sneakers.cz, tam je naštěstí počítadlo. Mám tam teď 36 bot, z toho 22 J‘s, ale jsou tam i modely, který už jsem ochodil, ohrál na basketu apod.

Nikdy jsem se svojí „sbírkou“ moc nechlubil, takže pyšný asi není úplně ten správný výraz… ale jestli jsem na nějaký boty pyšný, tak je to Defining Moment Pack 6/11. To je asi nejlepší věc, která od Jordanu za posledních 10 let vyšla, ten pocit z nich se opravdu těžko popisuje, je to něco výjimečného.

Queens Streetwise Blog x BD // Rozhovor

Jaké je tvoje TOP 5 retro modelů od Jordan?

Z retro modelů obecně, který doposud vyšly, tak je to ten již zmíněný DMP 6/11 (tím myslím tedy i 11 Concords), 11 Space Jams, 6 Infrared 2000, 5 Grape, 3 True Blue 2001. Ty pocity z jednotlivých modelů se samozřejmě mění tím, jak vychází nový a nový retra v té samé cw (pozn. cw = ColorWay) jako kdysi. Člověk je tím pak na čas trochu přesycen.

Co je pro tebe větší „klasika“? Air Force 1 nebo Air Jordan 1 a proč?

Na to je obtížný jednoznačně odpovědět. Kdyby nebyly v roce 82 vynalezeny Air Forcy, tak by těžko o 3 roky později vznikly Air Jordan 1 v takové podobě, jaké je známe. Ale zase na druhou stranu to AJ 1 všechno odstartovaly. Z hlediska chronologie je to samozřejmě AF1, ale z hlediska dopadu na sneaker culture bych se přikláněl spíš k AJ 1.

Co říkáš na obrovský boom, který vznikl okolo tenisek Jordan v roce 2011? Způsobilo to vydání tří základních cw Air Jordan 3 nebo to bylo třeba tím, že retro runningové modely z řad Air Max příliš nevycházely? (kromě AM90 infrared)

To, že minulý rok Air Maxy tolik nevycházely, se určitě na poptávce po J’s nějak podepsalo, ale nemyslím si, že by to bylo nějak zásadně. Prostě v poslední době vyšlo hrozně moc retro modelů, který jsou oblíbený po dlouhou dobu, a spousta lidí na ně netrpělivě čekala.

Queens Streetwise Blog x BD // Rozhovor

Když na konci loňského roku vyšly Air Jordan 11 Concord, strhla se taková mánie, která se dostala až do českých televizních zpráv. Očekával si takové šílenství? Jak se tobě podařilo dostat se k tomuto modelu?

Ani já jsem takový šílenství nečekal. Je ale nutno dodat, že to mohlo proběhnout v mnohem větším klidu, kdyby ve Státech nebylo tolik resellerů, kteří to ihned začali cpát na ebay. A nemyslím pouze resellery, kteří kempovali ve frontách před obchody, ale i resellery z řad zaměstnanců jednotlivých obchodů, kteří si mnohde rozebrali většinu párů ještě před tím, než byl release date. Stal se z toho prostě byznys a těch opravdových sběratelů nebo i lidí, kteří si ty boty šli koupit kvůli tomu, že se jim líbí, je menšina. Tohle nemá s collectorstvím nic společného.

Já jsem plánoval koupit si dva páry. Z toho důvodu jsem potřeboval na obou párech ušetřit, protože 1000Kč rozdíl už mi přišlo hodně. Nakonec jsem je sehnal online v jednom britským obchodě. Byl to takový fofr, že jsem stihl koupit nakonec jen jeden pár, ale i za něj jsem hodně rád, když jsem pak viděl, co se začalo kolem dít.

V roce 2012 opět chystá Jordan vydání hned několika retro modelů, minimálně dvě cw Air Jordan 4 atd. Nemáš strach z toho, že retro modely Jordan zaplaví během tohoto a možná i příštího roku příliš trh a exkluzivita retro modelů Jordan upadne?

Zatím tomu nic nenasvědčuje. Většina releasů originálních cw je vyprodaná během pár dní. Těch lidí, kteří je kupují, je čím dál tím víc. Často jsou to 16letý děti, který toho o Jordanovi moc nevědí, o nějakým sběratelství už vůbec nic. Pravda je, že těch releasů je teď prostě hrozně moc, průměrná retail cena je $160, kvalita materiálů a provedení upadá každým rokem. Já už jsem z toho taky trochu unaven a přemýšlím, že si prostě občas koupím nějaký J’s, co zrovna vyjdou a budou se mi hodně líbit, občas nějaký starší model, který tu cenu jen tak neztratí, ale rozhodně se nebudu honit za každým releasem, který si u Jordan Brand usmyslí vydat.

Queens Streetwise Blog x BD // Rozhovor

Existuje nějaký model, který by sis moc přál mít ve své sbírce, ale víš, že na něj asi nikdy nedosáhneš, ať už kvůli ceně nebo dostupnosti?

Těch modelů je samozřejmě celá řada, většina z nich má ještě na patě logo Nike Air namísto dnešního Jumpmana tzn. modely vydaný před rokem 2000 včetně. To když vidím na foru solecollectoru, tak to je přesně to, o čem sbírání sneakers je. To je nádhera.

Jaká je podle tebe vzdělanost českých fanoušků tenisek Jordan ohledně příběhů, které za mnoha teniskami Jordan stojí?

Není to špatný nápad, vydat občas boty v nějaký cw vztahující se k některým zápasům a událostem. Jenže kolik lidí zná všechny zápasy, ve kterých dal Jordan aspoň 50 bodů, když jich bylo víc jak 30? Myslím si, že na tomhle to zase úplně tak nestojí. Hlavní aspekt pořád je – ta bota se mi líbí, tak si ji koupím. To, že odkazuje na nějaký historický moment v Jordanově kariéře, to samo o sobě tu botu neprodá. Ale určitě je fajn, když si pak dotyčný zákazník zjistí, k čemu se onen design vztahuje a bude pak o Jordanovi zase o něco víc vědět. Já sám mám modely, který Jordan nikdy nenosil, takže z tohoto hlediska žádnou historii v podstatě nemají – je to třeba několik modelů AJ 13 low, červený patent 1 atd. Ale prostě se mi líbí, tak jsem si je koupil.

Dosáhnou podle tebe modely od Kobeho nebo Lebrona za nějakých 10 – 20 let podobně ikonického statusu, jako boty se jménem Michaela Jordana?

Bezpochyby ne. Vyrovnat se Michaelu Jordanovi se asi žádnému hráči už nepodaří. A co se týče bot, tak dnes má svojí řadu kdekdo. Někdo míň úspěšnou někdo víc, ale u Air Jordan line je unikátní to, že to bylo v historii sportu vůbec poprvé, kdy sportovní firma začala vyrábět boty přímo pro jednoho sportovce, a navíc se spolu tehdy sešly dvě ikony – Michael Jordan a nadčasový designér Tinker Hatfield. To je tak unikátní kombinace, kterou už žádná další řada bot mít ani nemůže.

Loni proběhla první výstava svého druhu v České republice a na Slovensku Milujeme tenisky. Jak tuto výstavu s odstupem necelého roku hodnotíš?

Mně osobně se celá akce líbila. Určitě není snadný něco podobného zorganizovat v našich podmínkách. A pokud to alespoň trochu přispělo k rozšíření pojmu sneaker culture mezi veřejnost, tak to účel rozhodně splnilo. Kdyby to ještě navíc bylo na nějakým víc otevřeným prostoru nebo na nějakým rušnějším místě třeba někde v ulicích, tak si myslím, že by to nemělo chybu. Ta realizace by byla ale o dost složitější. Už takhle je to úspěch, že se najdou lidi, kteří tomu obětují čas a mají chuť to realizovat.

Profil BD na Sneakers.cz


Přečti si ještě něco!

Ups! Vypadá to, že tvůj prohlížeč je velmi starý. Doporučujeme ho upgradovat. Naše stránky v něm nemusí fungovat správně ;(