☃️ Zažij vánoční pohodu v teple zimního streetwearu a navíc, DOPRAVA a VRÁCENÍ až do 15.1. ZDARMA. ZAŽÍT
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Přejít k obsahu:

Queens Streetwise Blog x Patrik Raš // Rozhovor

Píše R, 01.03.12

Patrik Raš je mladý Freestyle BMX Flatland rider z Prahy, který ve své disciplíně patří k absolutní špičce v České republice. Jelikož za ním stojí značky adidas Originals, Casio G-Shock a Styx, které naleznete v naší nabídce, rozhodli jsme se s Patrikem udělat rozhovor. Přejeme příjemné čtení.

Queens Streetwise Blog x Patrik Raš // Rozhovor

Čtenáři našeho blogu, potažmo naši zákazníci, tě možná neznají úplně dobře. Mohl by ses prosím na začátek představit?

Ahoj, jmenuju se Patrik Raš, je mi 22 let a pocházím z Prahy. Studuju ekonomii na vysoké škole, ale nejdůležitější je, že se věnuju Freestyle BMX – disciplíně Flatland. Sponzorují mě značky adidas Originals, Casio G-Shock, Styx Underwear, Big Shock! Energy drink, 34R a jsem členem teamu BMXShow.eu, se kterým máme spoustu show jak v ČR, tak v zahraničí. Ve své první sezóně jsem vyhrál Mistrovství ČR v kategorii expert a nyní patřím ke špičce českého flatlandu. Snažím se i objíždět závody v Evropě. Aktuálně jsem například vyhrál závody v Německu. Kdo by se chtěl dozvědět víc o mě nebo flatlandu, jsou Vám k dispozici moje stránky patrikras.com .

Jaké byly tvé začátky? Co tě přivedlo právě k flatland BMX?

K BMX mě přivedla velká náhoda. Na letním táboře si kamarád koupil časopis Dirtbiker o BMX, při listování mi bylo hned jasný, že to kolo musím mít , a že to je přesně pro mě. Potom jsem čekal pár měsíců na kolo k Vánocům. Začátky byly těžký, nic jsem nevěděl, nikdo mi neměl poradit. Takže jsem se tak plácal a zkoušel všechno možný. Potom jsem narazil na pár riderů z okolí a pak už to začalo jít hodně nahoru. Byl jsem do toho hrozně zapálenej a trénoval každej den 8 hodin a vyplatilo se. Každopádně tenhle sport je hodně náročnej hlavně na trénink, psychiku a vytrvalost. Hodně riderů často odradí těžký začátky a nechaj toho.

Jaké máš za sebou největší úspěchy a čeho bys ještě chtěl dosáhnout?

Jako největší úspěch je pro mě komplexně to, kam jsem se dostal. Mám fantastický sponzory, můžu žít stylem, o kterým jsem vždycky snil. Máme spoustu show, cestuju po závodech. Točíme s kamarádama videa nebo fotíme a užíváme si volnosti. Celkově to je hodně o lifestyle, který k tomu neodmyslitelně patří. Je pro mě úspěch, že se mi všechna ta dřina vrací zpět. Vesměs jsem už většiny dosáhnul, ale chtěl bych se podívat na závody do USA a Japonska, otevřít flatland školu pro mladý ridery, udělat okruh závodů v ČR a rozvíjet tenhle malej sport u nás.

Queens Streetwise Blog x Patrik Raš // Rozhovor

Jak bys hodnotil českou flatland scénu v porovnání se zahraničím? Je to jenom o financích, nebo i o schopnostech českých jezdců?

Naše scéna je malá, už jsem zmiňoval proč tomu tak je. Je to náročnej sport a málokdo u toho vydrží. Tím, že nás není tolik, není sport moc vidět a to má zase zpětně vliv na počet riderů. Ale všeobecně přes malej počet je to tady na super úrovni. Máme super výsledky v zahraničí a hodně dobrejch riderů. Samozřejmě většina peněz v ČR míří do fotbalu nebo hokeje. Ale z osobní zkušenosti vím, že když člověk chce a umí se prodat, tak to jde i tady.

Kdyby si měl možnost tímto rozhovorem někoho dostat k flatlandu, proč by si měli potencionální jezdci vybrat právě flatland a co bys jim doporučil do začátků?

Je to neobvyklej sport, takže se vždy setkáváme s kladným ohlasem u všech. U z názvu vyplývá, že je to o volnosti, každej rider má naprosto odlišný styl, existuje stovky tricků a miliony kombinací. Zároveň je to i o kreativitě. Takže kdo nechce jít s masou a chce dělat sport, který není okoukanej a chce si dělat to co chce a baví ho, pro něj je flatland to pravý. Všem začínajícím bych doporučil kouknout se na www.czflatland.blogspot.com , kde se dozví spoustu informací.

Queens Streetwise Blog x Patrik Raš // Rozhovor

Jak vznikla spolupráce se značkami, které tě sponzorují? adidas Originals, Casio G-Shock a Styx?

Nejstarší spolupráce je se značkou Styx, která mi dodává to nejlepší spodní prádlo a ponožky. S Adidasem spolupracuju už 3. rokem. V ČR to funguje tak, že si rider sám musí hledat sponzory. Takže jsem obesílal svůj profil a nabídku různým společnostem a jsem rád, že právě tyto sponzory jsem zaujal. S G-shockem to bylo trochu jinak. G-Shock podporuje celý náš team BMXShow.eu, o kterém jsem už mluvil, takže tam spolupráce vyplynula sama.

Pokud bychom zůstali u adidas Originals, jaké máš rád modely tenisek od této značky? Jaký máš názor na kolekci Jeremyho Scotta?

Adidas Originals jako sponzor byl vždycky můj sen. Tuhle značku opravdu žeru přes její zajímavou historii a tradici, super designy až po kvalitu jejich produktů. Myslím, že tahle značka se ke mně skvěle hodí. Jejich boty jsem na kolo vozil hned od prvního roku a nikdy jsem je nevyměnil, takže to byl masakr, když jsem se s nima domluvil na spolupráci. Co se týče bot, tak si nedokážu představit, že bych nosil jiný, ať už na kolo a nebo normálně. Z modelů na kole mám rád hodně TOP TEN Hi, který chrání i kotníky. Mám rád samozřejmě tu starou klasiku jako jsou SPEZIAL, SAMBA, SUPERSTAR. Z novějších se mi líbí hodně kolekce Vespa a model bot PLIM. Kolekce Jeremyho je fakt crazy, líbí se mi, ale na kolo to samozřejmě moc není.

A zůstaňme také u hodinek Casio. Líbí se ti i jiné modely než G-Shock? Řady jako Digital nebo Databank?

Samozřejmě se mi líbí všechny modely, každý jsou určený k jiný příležitosti. Casio je prostě stará dobrá klasika, která nikdy nezklame. Ať už jde o konzervativnější modely nebo o G-Shocky. Ty se samozřejmě skvěle hodí k BMX. Na kole potřebuju jejich rezistentní vlastnosti a ještě nikdy nezklamaly. Zároveň jejich design dobře dotváří můj celkovej styl.

Queens Streetwise Blog x Patrik Raš // Rozhovor

Jaké jsou tvé aktuální plány do budoucna?

Když to vezmu mimo kolo, tak udělat v létě bakalářský státnice a dodělat i magisterský studium. Dál se učit nový věci a rozvíjet se v praxi. Co se týče kola, tak tento rok mám v plánu 10 závodů a jeden velký trip od Big Shocku. I s ostatníma sponzorama máme další plány. Pak samozřejmě i neustálej progress.

Díky moc za rozhovor a zdravím všechny čtenáře Queens blogu.

Osobní web www.patrikras.com

Facebook Fanpage www.facebook.com/patrikrasbmx

Booking show www.bmxshow.eu

Show na plesech www.maturitniples.eu


Přečti si ještě něco!

Ups! Vypadá to, že tvůj prohlížeč je velmi starý. Doporučujeme ho upgradovat. Naše stránky v něm nemusí fungovat správně ;(