☃️ Zažij vánoční pohodu v teple zimního streetwearu a navíc, DOPRAVA a VRÁCENÍ až do 15.1. ZDARMA. ZAŽÍT
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Přejít k obsahu:

Queens tipy, jak správně pečovat o tenisky

Píše Klára, 27.11.19

Za těch šestnáct let, co jsme ve hře, už nám rukama prošlo obrovský množství tenisek. Chceme, aby každé z nich svému novému majiteli dobře sloužily a vydržely co nejdéle. Dali jsme proto dohromady tyhle léty prověřený tipy, jak si vybrat ty pravý a jak se o ně co nejlíp starat.

Určitě víš, že všechny naše tenisky mají záruční dobu 24 měsíců, během kterých je můžeš reklamovat, pokud se jim něco přihodí. Když jim ale budeš dávat hodně zabrat, jejich životnost může být mnohem kratší. Jedině díky tý správný péči tu s tebou tvůj oblíbenej pár může být déle než jenom dvě sezóny.

Queens tipy, jak správně pečovat o tenisky

Jak si vybrat ty pravé tenisky

Vybírej podle toho, kde s nimi budeš chodit a co v nich plánuješ dělat. Na špatný výběr druhu (nebo velikosti) bot se totiž reklamace nevztahuje, a tak je potřeba si to před nákupem pořádně promyslet. Taky je dobré prozkoumat, jak jsou tenisky zpracované, z jakého jsou materiálu a jak by se měly ošetřovat.

Důležité je, aby ti perfektně seděly. Ne všechny tenisky totiž padnou na každou nohu. Velikost (délka vnitřku boty) by měla být vždycky větší než tvoje chodidlo, proto je fajn zvolit o 1 cm navíc. Prsty by se ti neměly dotýkat špičky boty.

Rozhodně taky nedoporučujeme nosit stejné boty každý den, protože se tím jejich životnost zkracuje. Často je střídej, hlavně když prší – a taky není od věci pořídit jim stylovou pláštěnku.

A ještě jedna důležitá věc: tenisky nedávej do pračky. Fakt. Nikdy. Konec hlášeni.

Queens tipy, jak správně pečovat o tenisky

Jak se o tenisky starat

👟 Při obouvání je dobrý používat lžíci na boty. To platí to hlavně pro tenisky s pevnou a uzavřenou patou, protože tak zabráníš jejímu prodření nebo polámání. Po vyzutí dej tenisky na napínáky.

👟 Boty doporučujeme vždycky zašněrovat, aby se ti v nich nehýbala noha a netrhala se podšívka na patě. Tkaničky si zavazuj do poslední dírky, ať se neničí poutka.

👟 Po každém nošení nech tenisky pořádně vyschnout a vyvětrat. Ideálně vyndej i vnitřní stélku, jestli to jde. I když je máš na sobě jen chvilku, noha se zpotí a boty navlhnou, a tím trpí hlavně stélka a podšívka.

👟 Proti venkovní vlhkosti chrání tenisky impregnace. Boty určitě naimpregnuj a nakrémuj před prvním použitím, a potom jak budeš potřebovat. Mrkni na video, kde to ukazujeme v praxi.

👟 Na tenisky nikdy nepoužívej rozpouštědla a látky jako třeba aceton nebo líh. To by byl jejich konec.

👟 Bacha na posypový materiály, co jsou v zimě na silnici a na chodníku. Je v nich agresivní chemie, po které se na teniskách dělají světlé skvrny. Snaž se tomu vyhnout, co to půjde a doma boty hned otři od zbytků sněhu a vlhkosti.

Queens tipy, jak správně pečovat o tenisky

Jak tenisky čistit

Tenhle jednoduchý způsob se nám nejvíc osvědčil. Použij teplou vodu, mýdlo (ne prací prášek) a kartáč a nečistoty krouživými pohyby opatrně setři. Když ti to nebude stačit, nasaď těžší kalibr. Nevíš, jak na to? Mrkni na video, které jsme pro tebe natočili.

👟 Na překrytí šmouh na kožených a koženkových botách, co nejdou vyčistit, použij zázračné fixy.

👟 Boty, které mají svršek z umělé kůže, můžeš čistit jemným kartáčem i bez vody (na sucho).

👟 Už jsme to sice říkali, ale opakování je matka moudrosti, a tohle je důležitý. Nikdy svoje tenisky neper v pračce. Přes to prostě nejede vlak. Kůže i umělé materiály se tím můžou poškodit a jejich vzájemná přilnavost, struktura a další vlastnosti se nenávratně změní.

👟 Pozor, ať se ti boty nepromáčí. Může to poškodit jejich povrch a deformovat tvar.

👟 Jak nejlépe vysušit mokré boty? Vycpi je novinovým papírem a nech uschnout při pokojové teplotě. Aby si boty zachovaly svůj tvar, dávej je na napínáky.

👟 Boty nikdy nesuš tak, že je položíš přímo na topení. Taky na ně nepouštěj fén, nedávej je nad plynový hořák nebo k ohni ani jinému silnému zdroji tepla. To by tvoje milované tenisky nemusely přežít.

Tak to je asi v kostce všechno. Tyhle tipy a triky se nám nejvíc osvědčily a dáme za ně ruku do ohně (tenisky ale ne, haha). Jestli je ještě něco, s čím si v péči o tenisky nevíš rady, klidně nám napiš! Ze všeho nejdůležitější ale je: buď na svoje boty hodný a měj je rád💚

Queens tipy, jak správně pečovat o tenisky

Přečti si ještě něco!

Ups! Vypadá to, že tvůj prohlížeč je velmi starý. Doporučujeme ho upgradovat. Naše stránky v něm nemusí fungovat správně ;(