☃️ Zažij vánoční pohodu v teple zimního streetwearu a navíc, DOPRAVA a VRÁCENÍ až do 15.1. ZDARMA. ZAŽÍT
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Přejít k obsahu:

Spike Lee: I don't need a dream, I have a plan

Píše Radim, 15.11.15

This is Mister Seńor Love Daddy. Your voice of choice. The world's only twelve-hour strongman, on the air. Here on WE LOVE radio, 108 FM. The last on your dial, but the first in ya hearts, and that's the truth, Ruth!

Nemohl jsem začít následující (doufám, že zajímavé) čtení jinak, než přepisem jedné z úvodních scén filmu Do The Right Thing. Tento snímek z roku 1989 totiž charakterizuje to, co pro současný svět tenisek znamená jméno Spike Lee.

Spike Lee: I don't need a dream, I have a plan

Shelton J Lee je v první řadě jedním z nejdůležitějších afro-amerických režisérů v historii kinematografie. Rodák z Atlanty, který ovšem většinu svého života strávil v newyorském Brooklynu a ve kterém se odehrává i mnoho jeho filmů, dokázal vždy dokonale popsat ve svých filmech danou náladu v americké společnosti. Jeho filmy se často týkají rasových problémů ve Spojených státech, či jenom popisují realitu ulic v Bedford–Stuyvesant.

What's the difference between Hollywood characters and my characters? Mine are real.

Spike Lee ovšem není „pouze“ filmovým režisérem, dokumentaristou, hercem a producentem. Jeho uměleckou dráhu kopíruje také jeho láska ke sportu a teniskám. Především poté k Michaelu Jordanovi a značkám Nike a Air Jordan.

Spike Lee: I don't need a dream, I have a plan

Dlouholetá spolupráce Jordan brandu a Spike Leeho vznikla v roce 1988 a funguje dodnes. Orámována je televizními reklamami na tenisky Jordan, ve kterých hrajou obě hlavní postavy tohoto příběhu. Michael Jordan jako basketbalová superstar, Spike Lee jako postava Mars Blackmon z jeho prvního filmu She's Gotta Have It. A poté především společnými modely tenisek. O těch ale až později.

Nyní se vrátím k filmu Do The Right Thing. Pro spoustu sneakerheads je to jeden z nejoblíbenějších filmů vůbec, protože i tenisky zde hrají svojí roli. Jsou v téměř každé scéně. Air Jordan IV „White Cement“, Nike Air Revolution, Nike Air Force II Low, Nike Air Trainer II a další. Do The Right Thing také obsahuje asi nejznámější teniskovou filmovou scénu ever. Že jí neznáte? Ale notak.

„Not only did ya knock me down, you stepped on my brand-new white Air Jordan's I just bought, and that's all you can say is "excuse me“?"

Na Do The Right Thing mám rád všechny další možné detaily, které ve mě asociují americkou kulturu 80. a 90. let. Spike Lee v hlavní roli Mookieho nosící dres Jackieho Robinsona a číslovkou 42 (první afro-americký hráč profesionální MLB, doporučuju shlédnout i film 42), Mister Seńor Love Daddy aka Samuel L. Jackson v roli rádiového moderátora, první velká role Martina Lawrence, geniální soundtrack, etc.

Zpět ke spolupráci Jordan x Spike Lee. Ta vyústila hned v několik společných modelů tenisek.

Spike Lee: I don't need a dream, I have a plan

Air Jordan Spiz’ike jsou hybridním modelem tenisek, který spojuje prvky z modelů Air Jordan III, IV, V a VI. Dále jsou na tomto modelu detaily znázorňující opět roli Marse Blackmoona, či logo filmové produkční společnosti Spike Leeho 40 Acres & A Mule Filmworks.

Spike Lee: I don't need a dream, I have a plan

Dalšími hybridními modely, které jsou založeny na různých prvcích retro modelů Jordan jsou tenisky Jordan Son of Mars a Jordan Son of Low.

Spike Lee: I don't need a dream, I have a plan
Spike Lee: I don't need a dream, I have a plan

Posledním modelem jsou aktuální Jordan Spike Forty. Zcela nová silueta (lehce připomínající tenisky Air Jordan 5) byla představena teprve nedávno, nicméně i tak sbírá poměrně kladné reakce.

Spike Lee: I don't need a dream, I have a plan

První barevná kombinace Knicks odkazuje na stejnojmenný newyorský basketbalový tým, kterému Spike Lee fandí z celého srdce. Nechybí téměř na žádném domácím zápase v první řadě přímo u palubovky. Spike Lee je totiž velký newyorský patriot, který kromě Knicks nedá dopustit také na baseballové Yankees či fotbalové týmy Jets a Giants.

Spike Lee: I don't need a dream, I have a plan

V závěru tohoto příběhu bych rád zmínil, co mě vlastně donutilo jej napsat. Krom dlouholeté obliby samotného Spike Leeho to byla především zpráva, že se Americká filmová asociace chystá ocenit Spike Leeho za jeho celoživotní přínos kinematografii. I přesto, že byl Spike Lee za svou tvorbu několikrát nominován, sošku Oscara nikdy nezískal. Dočká se jí až nyní a Jordan brand samozřejmě bude u toho. Zástupci značky totiž Spike Leemu věnovali speciální edici tenisek Air Jordan 6 Retro s podtitulem „Oscar Edition“ vyrobenou pouze pro něj.

Special Love Shout To My Main Man Michael Jordan,Larry MillerAnd Reggie Saunders At The Jordan Brand For Blessing Me With These Super Dope,AIR JORDAN 6 „Oscar Edition“ Sneakers. These Joints Are Gold Leafed- One OfA Kind. They Will Sit Next To The Oscar On My Home Mantelpiece. Yup,Still True-IT'S GOTTA BE DA SHOES.

Fotkazveřejněná uživatelem Spike Lee (@officialspi­kelee), <time style="font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;"datetime=„2015–11–13T20:29:17+0­0:00“>Lis 13, 2015 v 12:29PST</time>

Pokud jste se doteď o jménu Spike Lee ještě neslyšeli (a já moc doufám, že už jo), rozhodně doporučuji nastudovat si jeho bohatou filmovou kariéru. Stejně tak jako to, co Spike Lee znamená pro svět sneakers. Třeba vám tento článek do začátku pomohl.

„Ya Dig? Sho-Nuff“


Přečti si ještě něco!

Ups! Vypadá to, že tvůj prohlížeč je velmi starý. Doporučujeme ho upgradovat. Naše stránky v něm nemusí fungovat správně ;(