☃️ Zažij vánoční pohodu v teple zimního streetwearu a navíc, DOPRAVA a VRÁCENÍ až do 15.1. ZDARMA. ZAŽÍT
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Přejít k obsahu:

Sportovní bunda, která nesmí chybět v žádném šatníku

Píše Radim, 14.09.16

Ještě než se pustíte do následujícího článku, doporučuju naladit California Love od Dreho a Paca, protože i v Kalifornii se bude dnešní příběh odehrávat.

Řeč totiž bude o bundě, které se říká coach jacket. Že vám tento model nic neříká? Jedná se o původně sportovní bundu z 80. let minulého století, která má u krku límeček, přední zapínání je vždy na kovové druky, má postranní kapsy a spodní úplet má často na stažení šňůrku.

Jak již název napovídá, coach jackets byly typem bund, který zpopularizovali trenéři amerického fotbalu ve Spojených Státech. Coach jackets se v té době vyráběly pouze z nylonu, což splňovalo požadavky přísných koučů – bundy totiž byly lehké, nepromokavé a příjemně hřály, což trenéři při dlouhých trénincích a zápasech ocenili.

Sportovní bunda, která nesmí chybět v žádném šatníku

Mezi největší dobové výrobce coach jackets patřila značka Chalk Line, která dodnes bundy stále vyrábí i prodává a to i přesto, že se zaměřuje především na bundy s tématikou wrestlingu.

Vintage Chalk Line San Francisco 49ers coach jacket

Sportovní bunda, která nesmí chybět v žádném šatníku

Střih coach jackets tak díky oblibě u fotbalových trenérů získal netradiční vlastnost. Ten, kdo jí nosil, měl před ostatními nebývalý respekt. Protože trenér amerického fotbalu, to není někdo, kdo by s vámi jednal v rukavičkách. Tahle vlastnost se poté přenesla do dalších skupin, které coach jackets vyhledávaly – především se jednalo o příslušníky policie, bachaře, ale poté také drogové dealery, či rappery.

Sportovní bunda, která nesmí chybět v žádném šatníku

Každodenní uniformou se staly coach jackets pro spoustu lidí především v Kalifornii, kde je s oblibou nosili např. členové N.W.A.

Sportovní bunda, která nesmí chybět v žádném šatníku

Dnes už jsou coach jackets běžnou záležitostí. Tento typ bund se dá nosit téměř v každém ročním období a tak jejich popularita výrazně roste. I v naší nabídce je najdete. Doporučujeme se podívat především na ty od značek jako Urban Classics, Carhartt, Champion USA, nebo třeba Thrasher.

P.S.: pokud chcete být úplně jako z filmu Straight Outta Compton, tahle je dělaná přímo pro vás ;)


Přečti si ještě něco!

Ups! Vypadá to, že tvůj prohlížeč je velmi starý. Doporučujeme ho upgradovat. Naše stránky v něm nemusí fungovat správně ;(