☃️ Zažij vánoční pohodu v teple zimního streetwearu a navíc, DOPRAVA a VRÁCENÍ až do 15.1. ZDARMA. ZAŽÍT
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Přejít k obsahu:

Streetwear a udržitelnost - jde to vůbec dohromady?

Píše Klára, 17.02.20

Módní průmysl má obrovský problém. Produkuje toho mnohem víc, než reálně unosíme, znečišťuje planetu a často se nechová férově ke svým zaměstnancům. Tohle všechno už jsi určitě slyšel a ani my o tom na Queens blogu nepíšeme poprvé. A protože máme rádi módu, ale není nám lhostejná naše planeta a lidi a zvířata, co na ní žijí, rozhodli jsme se tomu trošku podívat na zoubek.

Streetwear a udržitelnost - jde to vůbec dohromady?

Začali jsme u sebe a v minulém roce jsme změnili všechno, co se dalo, abychom byli zodpovědnější firmou. Kromě standardních věcí jako LED osvětlení, třídění odpadu nebo ekologická drogerie jsme výrazně sáhli i do logistiky. Odbourali jsme jednorázové plasty a všechny objednávky teď posíláme v recyklovaných a recyklovatelných obalech. Použité papírové krabice nevyhazujeme, ale používáme je opakovaně, nebo je skartujeme na výplň balíků. Na to jsme si pořídili speciální chroustací stroj, a dali jsme tak definitivně sbohem bublinkové fólii.

Je nám jasný, že prakticky všechno, co člověk dělá, má nějaký dopad na planetu. S tím se prostě musíme smířit. Ani my nejsme svatí - móda nás živí. Můžeme se ale snažit o to, aby byla stopa, kterou za sebou necháváme, co nejmenší. Sami jsme teprve na začátku a krok za krokem se posouváme směrem k zelenějšímu fungování. Po cestě jsme si vyzkoušeli, co funguje a co ne, a moc rádi se o to podělíme.

Chystáme pro tebe spoustu tipů a triků, jak k módě přistupovat s rozmyslem. Prozradíme ti naše know how, jak si poskládat streetwear šatník a botník, abys tam měl kvalitní a nadčasový kousky a ukážeme, jak je kombinovat a pečovat o ně, aby vydržely co nejdéle. Poradíme, jak věci vybírat, čím se řídit, a co třeba vůbec neřešit. Jestli tě téma udržitelnýho šatníku zajímá, tak dalších pár týdnů sleduj náš blog, ať ti nic neuteče.

Streetwear a udržitelnost - jde to vůbec dohromady?

Dneska to ale vezmeme úplně od začátku. Pojďme se nejdřív mrknout na to, jak je na tom s udržitelností náš milovaný streetwear. Před rokem jsme psali, že je tu jen pár streetwear značek, co snaží vyrábět oblečení a tenisky šetrně a s ohledem na životní prostředí i lidi, kteří jsou v pracovním procesu zapojení. Prostor pro zlepšení byl teda obrovský. Zajímá tě, jak se v poslední době změnila situace na trhu a jestli je vůbec z čeho vybírat? Tak to rozhodně čti dál.

Co to vlastně je ta “udržitelná” móda?

Slovo “udržitelnost” se na nás valí ze všech stran a jeho definic najdeš na internetu milion. Když to ale máme shrnout, udržitelný je takový kousek, který byl vyrobený za férových pracovních podmínek, z materiálů šetrných k přírodě a s minimálním dopadem na naši planetu.

Není to ale o tom, že si odteď musíš pořizovat jen věci, které mají tuhle nálepku. Někdy je naopak lepší poohlédnout se v sekáči nebo nenakoupit vůbec a vynosit to, co už máme. Zní to sice trošku drasticky, ale ve finále to může mít stejný nebo dokonce větší dopad. Jasně, každý se chce oblékat stylově a vypadat dobře, to se asi nikdy nezmění. Když ale nebude tak obrovská poptávka po nových věcech, může se změnit i nabídka. A když nám nebude jedno, z čeho a jak vzniklo naše oblečení, budou se tomu muset přizpůsobit i výrobci.

Streetwear a udržitelnost - jde to vůbec dohromady?

Dobrá zpráva je, že se na trhu objevuje víc a víc značek, kterým to není lhostejné. Některé z nich se o etickou módu zajímají, protože je to trendy, existuje ale i spousta brandů, které se do toho vrhly po hlavě a s obrovským zápalem zkoušejí nové technologie a přístupy. Moc dobře si totiž uvědomují, že udržitelné fungování se bude muset stát novou společenskou normou, jestli chceme žít stejně pohodlně jako doteď. Ať už je motivace značek jakákoliv, máme díky ní z čeho vybírat. Spokojený bude ten, kdo se chce oblékat eticky a vypadat dobře, ale i ten, kdo chce na prvním místě vypadat dobře, a přitom se oblékat eticky.

Tipy na kvalitní a udržitelný streetwear

Dali jsme hlavy dohromady, prošli si značky, které v Queensu prodáváme a připravili pro tebe přehled těch, které nějakým způsobem fušují do udržitelnosti. Může ti to sloužit jako takový malý návod, když budeš chtít rozšířit svůj streetwear šatník o kousek, co ti udělá dvojnásobnou radost. 

Všem advanced uživatelům, kteří touží po podrobnějších informacích, pak doporučujeme mrknout na webovky iniciativy Good on You, která se hodnocením módních značek z pohledu udržitelnosti nějaký ten pátek zabývá. Mají obrovskou a přehlednou databázi, ve které můžeš vyhledávat, po čem tvé srdce zrovna touží.

Streetwear a udržitelnost - jde to vůbec dohromady?

adidas

Cíle německého teniskového gigantu pro letošní rok se nesou v duchu zelené: chtějí šetřit vodou i papírem, snižovat množství odpadu i jednorázových plastů a do své nabídky přidávat víc udržitelných produktů z šetrnějších materiálů jako je třeba organická bavlna. Na podzim taky představí veganské verze klasických siluet s recyklovanými podrážkami. Dobrý zpráva je, že máš z čeho vybírat i teď: modely adidas Parley nebo adidas Performance Ultraboost 20 jsou kompletně vyrobené z plastového odpadu z moře.

Aevor

Mladá německá značka batohů má udržitelnost ve své DNA. Všechny její batohy a tašky jsou veganské a vyrobené z recyklovaných PET lahví.

Ucon Acrobatics

Další uvědomělé batohy z Berlína. Při výrobě nepoužívají žádné chemikálie, jen prvotřídní eco-friendly materiály.

Birkenstock

Trendy pantofle, které jsou proslulé svou dlouhou životností. Jsou vyrobené z přírodních a obnovitelných materiálů jako je korek, latex, mosaz, kůže nebo její veganská alternativa.

Columbia

Svoje oblečení nebalí do plastů, ale do obalů z cukrové třtiny. Dlouhodobě snižují spotřebu vody ve výrobě, mají recyklační program nebo rovnou celou ekologickou kolekci z plastových lahví - tu najdeš pod názvem Outdry Extreme ECO.

Converse

Nově představili kolekci tenisek z recyklovaných PET lahví a věnují se i upcyclingu - využívají staré materiály a dávají jim nový život.

Streetwear a udržitelnost - jde to vůbec dohromady?

Champion

V jejich nabídce najdeš i kousky z udržitelné bavlny.

Dr. Martens

Mají řadu z veganské kůže a nevyrábějí zbytečně moc produktů. I když poptávka po Martenskách pořád roste, firma si drží stále stejné objemy vyrobených kusů a nechystá se je navyšovat.

ellesse

Na sezónu FW20 chystají kolekci z udržitelných materiálů.

Helly Hansen

Od roku 2017 jsou členem Sustainable Apparel Coalition. Pořád přicházejí s novými šetrnějšími materiály a vyrábějí kousky, které mají dlouhou životnost.

Lazy OAF

Používají recyklované a recyklovatelné obaly.

Levi´s

Při výrobě oblečení nepoužívají nebezpečné chemikálie a neustále se snaží snižovat emise CO2. Jsou členem Better Cotton Initiative a mají svůj vlastní recyklační program.

Napapijri

Snižují spotřebu vody, chemických barviv i nerecyklovaných materiálů. Například jejich bunda Infinity je kompletně vyrobená z rybářských sítí a mořského odpadu.

Streetwear a udržitelnost - jde to vůbec dohromady?

New Balance

V nabídce má eco friendly modely (třeba New Balance ME070) a za zmínku stojí i kolabo s ekologickou značkou Reformation, ze kterého vzešly udržitelné a stylové dámské tenisky.

Nike

Stejně jako adidas dlouhodobě vyrábějí oblečení i boty z vytříděných PET lahví. Na podzim 2020 chystají kolekci tenisek s recyklovanými podrážkami.

Patagonia

Je to naprostý průkopník mezi uvědomělými značkami. O šetrnou výrobu se začali zajímat už v době, kdy byla planeta každému srdečně ukradená, a doteď udávají tempo a směr etické módy. Jejich produkty mají prvotřídní kvalitu a dlouhou životnost, na většinu z nich dávají i doživotní záruku - když se s ním něco stane, zadarmo ti ho opraví, nebo vymění za jiný. Používají recyklovaná umělá i přírodní vlákna a nenajdeš u nich třeba ani kůži nebo angoru.

PUMA

Letos na jaře představí PUMA novou kolekci oblečení a bot z recyklovaných plastových lahví, která vznikla ve spolupráci s firmou First Mile. Ta se zaměřuje na jejich sběr přímo z moře, a dává tak práci nízkopříjmovým komunitám na Haiti, Taiwanu a v Hondurasu.

Soulland

Jejich kolekce Logic, o které jsem už u nás na blogu psali, je plná krásných a kvalitních sustainable basic kousků.

The North Face

Používají recyklované materiály a elektřinu z obnovitelných zdrojů. Mají taky vlastní program na recyklaci oblečení a bot.

Streetwear a udržitelnost - jde to vůbec dohromady?

Timberland

V jejich kolekci najdeš recyklované materiály jako plast a guma a používají také 100% udržitelnou bavlnu.

Wood Wood

Kolekce FW20 naší oblíbené dánské značky bude celá vyrobená ze 100% udržitelných materiálů, které pocházejí z férových zdrojů.

A rozhodně nesmíme zapomenout ani na české značky, které v Queensu máme. Protože podpořit lokální výrobu je šetrnější než nakupovat produkty, které k nám musely cestovat přes půl zeměkoule. Holkám doporučujeme prozkoumat kousky návrhářky Ivy Burketové a její značky ODIVI. Iva má k etické módě hodně blízko - nenavrhuje sezónně a nabádá k udržitelnému nakupování. Na minulém pražském fashion weeku vyslala na molo nahé modelky jako statement proti nadprodukci a zbytečnému konzumu.

Další sázkou na jistotu je česká značka Tilak a její prémiová kolekce Poutnik by Tilak, která je komplet celá ušitá v továrně v Šumperku z těch nejkvalitnějších evropských materiálů. Rozhovor se zakladatelem Tilaku, charismatickým Romanem Kamlerem, najdeš u nás na blogu tady. No a všem milovníkům originálních doplňků doporučujeme omrknout NAUT. Filip a Lukáš vyrábějí kvalitní a trvanlivá zavazadla - modulární batohy, trendy ledvinky nebo statement pásky.

Streetwear a udržitelnost - jde to vůbec dohromady?

Seznam streetwear brandů, které o módě přemýšlejí trošku jinak než v intencích fast fashion, by mohl být rozhodně mnohem delší - vůbec jsme nezmínili třeba naši oblíbenou značku Noah, Outerknown Kellyho Slatera nebo Alyx Visuals Matthewa Williamse, nesmrtelný denim v podání Nudie Jeans nebo tenisky Veja, které jsou v etické módě fenoménem. Nemáme ale ambice udělat kompletní přehled, spíš tě jen naťuknout a nasměrovat, aby ses případně mohl začít rozhlížet sám, když budeš mít chuť.

Tak to je pro dnešek všechno a příště se můžeš těšit na praktické tipy a triky pro udržitelný streetwear šatník💚 Stay tuned!

📷: Unsplash


Přečti si ještě něco!

Ups! Vypadá to, že tvůj prohlížeč je velmi starý. Doporučujeme ho upgradovat. Naše stránky v něm nemusí fungovat správně ;(