Nudíš se doma? Ideální příležitost pověnovat se své zelené džungli a dopřát jí po zimě trošku péče a lásky navíc. Jaro je pro refresh pokojovek jako stvořené. Naše květinová expertka Majka aka Martina z Martina pro tebe připravila neprůstřelný guide, za který ti tvoje pokojovky poděkují záplavou krásných nových listů.

To nejmenší (ale nejdůležitější), co teď na jaře můžeš pro své zelené miláčky udělat, je ostříhat jim všechny poškozené lístky. Ty totiž zbytečně ubírají živiny a vodu těm novým. Pokud by ti je bylo líto vyhodit, můžeš je dát do skleničky s vodou a udělat z nich řízky (pozor, ne kuřecí ani telecí:). Dobře to funguje třeba u monsterek nebo fíkusů. Říká se, že pravý řízek by měl mít i kousek stonku, aby z něj dobře pustily kořínky. U nás v Queensu ale monsterky zakoření i z lístků, akorát jim to trvá trošku déle.

Voda prý odnáší starosti a samozřejmě i prach, tak svoje pokojovky vezmi do koupelny a osprchuj je. Pokud je teplo a venku prší, můžeš je dát i na balkon nebo terasu, jarní deštík jim udělá mnohem lépe než voda z kohoutku.

Občas se stane, že kytky přes zimu napadnou nezvaní hosté jako třeba svilušky (bílé pavučinky), třásněnky (miniaturní bílé čárečky), nebo smutnice (mušky). Jako první pomoc vyzkoušej mýdlovou vodu - dej do rozprašovače tak 2 - 3 polévkové lžíce tekutého mýdla, doplň vodou a celou rostlinku pořádně postříkej ze všech stran. Nech chvilku působit, pak osprchuj a ještě jednou zopakuj. Neboj se, mydlo kytkám neublíží.

A když mýdlová kůra nezabere, mrkni se po vhodném přípravku podle druhu škůdce. Existují různé typy jak na přírodní, tak na chemické bázi. Ty přírodní najdeš třeba v Bioocontu, ty chemické i v nejbližším květinářství nebo drogerii.
Na jaře kytkám nastává období vegetace, takže je nejvyšší čas je přesadit. Pokud teď nemáš na domácí přesazování podmínky, můžeš začít aspoň s hnojením. Dodávání živin je totiž hodně důležité, rostlinky si je v přírodě běžně berou z opadaných listů, které se v půdě rozloží. V květináči v obýváku se toho bohužel moc nerozkládá, a tak jim ty živiny, které potřebují pro růst, musíme doplnit pomocí hnojiva. A nebo jim můžeme rovnou vyměnit substrát.
Tak jdeme na to!

Co budeš potřebovat:
- Substrát pro pokojové rostliny (nebo palmy, kaktusy… podle toho, co za rostlinu máš doma)
- Keramzit nebo kamínky
- Květináče
Všechny tyhle propriety se dají sehnat různě na internetu. Třeba v OBI mají velký výběr, můžeš si udělat objednávku předem, a pak si ji osobně vyzvednout na místě. Ale pozor, prodejna je momentálně přístupná jen těm, co mají živnostenský list.
- Pytel na starý substrát
- Nůžky
Jak s květináči?
Někdy stačí květinkám vyměnit jen substrát a nechat je v původním květináči - hlavně v případě, že ho kořínky nevyplňují celý. Pokud vidíš, že z květináče už lezou kořeny, tak nový květináč vybírej maximálně o 2 - 3 cm větší. Příliš velké květináče nedělají kytkám dobře - zeslábne jim kořenový systém a často pak přestanou produkovat nové lístky.
Nikdy nedávej kytky jenom do květináčů (obalů) bez dírek vespod, protože přebytečná voda nebude mít kam odtékat a kořínky můžou začít hnít. Aby se to nestávalo ani v květináčích s dírkama, potřebuješ kořínky a substrát v květináči izolovat (tzv. oddrenážovat), a to uděláš právě keramzitem, nebo jakýmikoliv kamínky ve velikosti cca 1 cm. Stačí je ve slabé vrstvě rozprostřít na dno květináče, a až na ně pak dávat hlínu.
Přesazování
Do připraveného květináče nasypej keramzit nebo kamínky a trochu substrátu. Kytku opatrně vydoluj z toho původního, oklepej všechnu starou zeminu a zkontroluj kořínky. Pokud jsou poškozené, odstraň je a spolu s nimi taky všechny suché a poškozené lístky. Rostlinku dej doprostřed květináče, zasypej substrátem a přitlač, aby se dostal všude kolem kořenového balu. A máš hotovo! Teď už stačí jen zalévat a mít ji rád💚

💚Queens tipy💚
- Pro každou rostlinku nemusíš kupovat nový květináč, zkus použít i ty současné z větších kytek, určitě to nějak poskládáš (předtím ho pořádně umyj).
- Starou zeminu nevyhazuj do koše, ale vysypej ji pod nejbližší strom.
- Lopatkovec, zamiokulkas nebo třeba tchýnin jazyk se množí dělením, tak si při přesazování můžeš část trsu oddělit a vyrobit si jejich potomky.
- Aloe vera má radši lehčí substrát, použij ten, který je určený pro kaktusy.
- Na přesazování se často používají rukavice, my ale doporučujeme přímý kontakt se zeminou. Prý uklidňuje:)
- ☀ Sluníčko začíná mít větší sílu, pozor na to, aby ti nespálilo lístky. Přímé sluneční záření je dobré odfiltrovat slabším závěsem nebo záclonou, a nebo dát kytky dál od oken.
- Zasaď si doma řeřichu, má prý nejvíc vitamínů a minerálních látek na světě. Bude ti na to stačit plytká miska nebo talířek, na který dáš vrstvu vaty, pořádně namočíš, vysypeš semínka a do cca 5 dnů máš hotovo. Řeřicha je skvělá třeba na avo tousty, vajíčka, nebo jen tak na chleba.
Tak a teď už se můžeš jen těšit na nové zelené přírůstky! A při čekání si můžeš poslechnout třeba náš květinový podcast. Všem pokojovkám zdar! 🌱🌱🌱
