BLACK FRIDAY: EXTRA SLEVA 20 % NA VŠECHNO a navíc, DOPRAVA a VRÁCENÍ až do 15.1. ZDARMA.PROZKOUMAT
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Přejít k obsahu:

Zelené tipy z Queensu: co dělat s pokojovkami na jaře

Píše Martina z Martina, 26.03.20

Nudíš se doma? Ideální příležitost pověnovat se své zelené džungli a dopřát jí po zimě trošku péče a lásky navíc. Jaro je pro refresh pokojovek jako stvořené. Naše květinová expertka Majka aka Martina z Martina pro tebe připravila neprůstřelný guide, za který ti tvoje pokojovky poděkují záplavou krásných nových listů.

Zelené tipy z Queensu: co dělat s pokojovkami na jaře

To nejmenší (ale nejdůležitější), co teď na jaře můžeš pro své zelené miláčky udělat, je ostříhat jim všechny poškozené lístky. Ty totiž zbytečně ubírají živiny a vodu těm novým. Pokud by ti je bylo líto vyhodit, můžeš je dát do skleničky s vodou a udělat z nich řízky (pozor, ne kuřecí ani telecí:). Dobře to funguje třeba u monsterek nebo fíkusů. Říká se, že pravý řízek by měl mít i kousek stonku, aby z něj dobře pustily kořínky. U nás v Queensu ale monsterky zakoření i z lístků, akorát jim to trvá trošku déle.

Zelené tipy z Queensu: co dělat s pokojovkami na jaře

Voda prý odnáší starosti a samozřejmě i prach, tak svoje pokojovky vezmi do koupelny a osprchuj je. Pokud je teplo a venku prší, můžeš je dát i na balkon nebo terasu, jarní deštík jim udělá mnohem lépe než voda z kohoutku.

Zelené tipy z Queensu: co dělat s pokojovkami na jaře

Občas se stane, že kytky přes zimu napadnou nezvaní hosté jako třeba svilušky (bílé pavučinky), třásněnky (miniaturní bílé čárečky), nebo smutnice (mušky). Jako první pomoc vyzkoušej mýdlovou vodu - dej do rozprašovače tak 2 - 3 polévkové lžíce tekutého mýdla, doplň vodou a celou rostlinku pořádně postříkej ze všech stran. Nech chvilku působit, pak osprchuj a ještě jednou zopakuj. Neboj se, mydlo kytkám neublíží.

Zelené tipy z Queensu: co dělat s pokojovkami na jaře

A když mýdlová kůra nezabere, mrkni se po vhodném přípravku podle druhu škůdce. Existují různé typy jak na přírodní, tak na chemické bázi. Ty přírodní najdeš třeba v Bioocontu, ty chemické i v nejbližším květinářství nebo drogerii.

Na jaře kytkám nastává období vegetace, takže je nejvyšší čas je přesadit. Pokud teď nemáš na domácí přesazování podmínky, můžeš začít aspoň s hnojením. Dodávání živin je totiž hodně důležité, rostlinky si je v přírodě běžně berou z opadaných listů, které se v půdě rozloží. V květináči v obýváku se toho bohužel moc nerozkládá, a tak jim ty živiny, které potřebují pro růst, musíme doplnit pomocí hnojiva. A nebo jim můžeme rovnou vyměnit substrát. 

Tak jdeme na to!

Zelené tipy z Queensu: co dělat s pokojovkami na jaře

Co budeš potřebovat:

Všechny tyhle propriety se dají sehnat různě na internetu. Třeba v OBI mají velký výběr, můžeš si udělat objednávku předem, a pak si ji osobně vyzvednout na místě. Ale pozor, prodejna je momentálně přístupná jen těm, co mají živnostenský list.

Jak s květináči?

Někdy stačí květinkám vyměnit jen substrát a nechat je v původním květináči - hlavně v případě, že ho kořínky nevyplňují celý. Pokud vidíš, že z květináče už lezou kořeny, tak nový květináč vybírej maximálně o 2 - 3 cm větší. Příliš velké květináče nedělají kytkám dobře - zeslábne jim kořenový systém a často pak přestanou produkovat nové lístky.

Nikdy nedávej kytky jenom do květináčů (obalů) bez dírek vespod, protože přebytečná voda nebude mít kam odtékat a kořínky můžou začít hnít. Aby se to nestávalo ani v květináčích s dírkama, potřebuješ kořínky a substrát v květináči izolovat (tzv. oddrenážovat), a to uděláš právě keramzitem, nebo jakýmikoliv kamínky ve velikosti cca 1 cm. Stačí je ve slabé vrstvě rozprostřít na dno květináče, a až na ně pak dávat hlínu.

Přesazování

Do připraveného květináče nasypej keramzit nebo kamínky a trochu substrátu. Kytku opatrně vydoluj z toho původního, oklepej všechnu starou zeminu a zkontroluj kořínky. Pokud jsou poškozené, odstraň je a spolu s nimi taky všechny suché a poškozené lístky. Rostlinku dej doprostřed květináče, zasypej substrátem a přitlač, aby se dostal všude kolem kořenového balu. A máš hotovo! Teď už stačí jen zalévat a mít ji rád💚

Zelené tipy z Queensu: co dělat s pokojovkami na jaře

💚Queens tipy💚

Tak a teď už se můžeš jen těšit na nové zelené přírůstky! A při čekání si můžeš poslechnout třeba náš květinový podcast. Všem pokojovkám zdar! 🌱🌱🌱

Zelené tipy z Queensu: co dělat s pokojovkami na jaře

Přečti si ještě něco!

Ups! Vypadá to, že tvůj prohlížeč je velmi starý. Doporučujeme ho upgradovat. Naše stránky v něm nemusí fungovat správně ;(